Odstopil direktor železnic

Nadzorniki Slovenskih železnic so sprejeli odstop generalnega direktorja Jožeta Jurkoviča, vršilec dolžnosti pa bo začasno njegov namestnik Branko Omerzu.

Objavljeno
12. oktober 2006 08.00
Jože Jurkovič, generalni direktor Holdinga SŽ
Ljubljana – Nadzorniki Slovenskih železnic so na sinočnji seji sprejeli odstop generalnega direktorja Jožeta Jurkoviča, vršilec dolžnosti pa bo začasno njegov namestnik Branko Omerzu. Jože Jurkovič je povedal le, da odstopa iz osebnih razlogov. Predsednik NS Peter Verlič, sicer državni sekretar na prometnem ministrstvu, je napovedal, da bo NS v kratkem objavil nov razpis za celotno poslovodstvo in zatrdil, da za mesto prvega človeka na železnicah nimajo nobenega izbranega kandidata.

Jurkovičev odstop so že v začetku junija zahtevali predstavniki zaposlenih v NS, a niso dobili podpore zastopnikov kapitala, torej države, ki so takrat menili, da je za takšne ukrepe še dovolj časa. Silvo Berdajs, predsednik sveta delavcev SŽ in član NS SŽ je po Jurkovičevem odstopu povedal, da gre za pogumno dejanje, ki naj bi prispevalo k urejanju razmer in sanaciji SŽ.

Junija so zaposleni dokazovali, da Jurkovič ne zna rešiti težkega položaja, v katerem so se znašle SŽ. Nadzorniki so sinoči razpravo o poslovanju prestavili za dva tedna, tekoča izguba pa naj bi po najbolj optimističnih neuradnih napovedih presegla dve milijardi tolarjev. SŽ so leto 2005 zaključile z dobrima dvema milijardama negativnega čistega poslovnega izida pred obdavčitvijo. V začetku letošnjega leta je bil primanjkljaj, zapisan z milijardnimi številkami, sicer pojasnjen z neplačilom agencije za železniški promet za že opravljene storitve (treh javnih gospodarskih služb); sredi leta je bil primanjkljaj zaradi najetja posojil precej manjši.

Sinoči so prestavili tudi odločanje o najetju novih posojil. Po letnem planu je sicer predvideno, da naj bi se SŽ letos zadolžile za sedem milijard tolarjev. Junija nadzorniki najprej niso odobrili najetja posojil v višini 3,5 milijarde tolarjev, od česar naj bi 1,6 milijarde šlo za izplačilo regresa, naslednji dan pa so si premislili in poslovodstvu dovolili, da se dodatno zadolži za največ 3,2 milijarde tolarjev. Oziroma za 2,4 milijarde, saj je poslovodstvo obljubilo, da bo do konca meseca samo zagotovilo 800 milijonov tolarjev. Poleti so se SŽ nato zadolžile še za najmanj pol milijarde tolarjev.

Iz današnje tiskane izdaje Dela