Strasbourg/Od našega poročevalca - Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu v drugem branju z eno največjih večin v zgodovini zavrnil predlog direktive o računalniško izvedenih izumih. Proti direktivi, ki sta jo podprla Evropska komisija in Svet EU, je glasovalo 648 poslancev, 14 jih je bilo za, 18 pa se jih je vzdržalo.
Z direktivo naj bi v EU omogočili patentiranje programske opreme, od česar bi imela korist velika računalniška podjetja, ki zagovarjajo zaščito ne le izdelkov, ki uporabljajo določeno programsko opremo, ampak tudi programske opreme same. Po drugi strani manjša podjetja zagovarjajo programsko opremo z odprto kodo in menijo, da bi morala direktiva veljati le za izume same, njihova programska oprema pa bi morala biti dostopna drugim uporabnikom.
Patentna politika naklonjena zlasti velikim
Sprejemanje direktive o računalniško izvedenih izumih sicer že od samega začetka - predlog je Evropska komisija objavila februarja 2002 - spremljajo zapleti. Parlament je tako v prvem branju predloga septembra 2003 nanjo sprejel vrsto dopolnil, ki pa so jih članice zavrnile. Odbor za pravne zadeve v Evropskem parlamentu je 20. junija v drugem branju podprl predlog sporne direktive, pri čemer je zavrnil celo množico amandmajev, s katerimi bi zaščita patentov postala bistveno težja.
S tem je v veliki meri ugodeno velikim računalniškim podjetjem, ki zagovarjajo zaščito ne le izdelkov, ki uporabljajo določeno programsko opremo, ampak tudi programske opreme same. Po drugi strani manjša podjetja zagovarjajo programsko opremo z odprto kodo in menijo, da bi morala direktiva veljati le za izume same, njihova programska oprema pa bi morala biti dostopna drugim uporabnikom.
Več v četrtkovi tiskani izdaji Dela