Ljubljana - Slovenski tolar danes praznuje 15 let. Slovenija je na pot denarne samostojnosti stopila 8. oktobra 1991, potem ko je skupščina Republike Slovenije sprejela zakon o denarni enoti RS, s katerim je uvedla lastno valuto - tolar, ter zakon o njeni uporabi, ki je določal, da je tolar edino zakonito plačilno sredstvo v slovenski državi. Sicer pa bo tolar z nami le še približno tri mesece, saj bo Slovenija s 1. januarjem 2007 kot prva novinka EU prevzela evro.
Ob denarni osamosvojitvi, ki je potekala v negotovih politično-gospodarskih razmerah, so se najprej kot zakonito plačilno sredstvo na območju Slovenije uporabljali vrednostni boni. Zamenjava jugoslovanskih dinarjev za bone se je v vseh finančnih ustanovah po državi začela 9. oktobra 1991 in je trajala tri dni, razmerje med dinarji in boni pa je bilo v tem obdobju 1:1.
Konec septembra 1992 je Banka Slovenije dala v obtok prve bankovce - oblikovalec slovenskega denarja je bil Miljenko Licul s sodelavci - v apoenih po 100, 500 in 1000 tolarjev. Bankovec za 10.000 tolarjev je bil izdan spomladi 1995. Januarja 1993 so se bankovcem pridružili še kovanci. Banka Slovenije je vrednostne bone po izdaji lastnega denarja postopno izločala iz gotovinskega obtoka.
Verodostojnost tolarja se je v letih denarne samostojnosti krepila. Že kmalu po polnopravni vključitvi v EU, natančneje 28. junija 2004, je Slovenija vstopila v evropski mehanizem menjalnih tečajev (ERM II) s ciljem, da z letom 2007 uvede evro. To ji je kot edini novinki v povezavi doslej tudi uspelo. Evropska komisija in Evropska centralna banka (ECB) sta 16. maja ocenili, da Slovenija izpolnjuje konvergenčna merila za uvedbo evra, postopek pa je bil s sprejemom pravnih podlag sklenjen 11. julija.
Slovenija bo 1. januarja 2007 tako postala 13. članica območja evra. Priprave na uvedbo evra so v državi v polnem zagonu. Slovenija bo novo valuto uvedla po načelu velikega poka, obdobje dvojnega obtoka gotovine - tolarske in evrske - pa bo trajalo od 1. do 14. januarja.