Uprava pod vodstvom Zdravka Zvera se je tako odločila zaradi plačilne nesposobnosti podjetja.
Matična družba CM Celje je po pisanju časnika Finance v začetku letošnjega leta imela 52,6 milijona evrov kratkoročnih obveznosti do bank in upnikov ter 22,4 milijona evrov dolgoročnih obveznosti. Po neuradnih podatkih naj bi družba, ki ima poslovne račune blokirane že več kot 100 dni, za navadne upnike predlagala polovično poplačilo v štirih letih.
V skupini CM Celje je bilo zaposlenih okoli 800 delavcev, od tega jih približno polovico predstavljajo zaposleni v krovni istoimenski družbi, 160 pa je bilo delavcev v družbi Lid. Slednja je od konca junija v stečaju, celjsko sodišče pa je za stečajnega upravitelja imenovalo odvetnika Boštjana Pavca.
Uprava CM Celje se je več mesecev pogajala z bankami o rešitvi za poslovanje podjetja, banke upnice so v družbi tudi imenovale prokurista Ota Brgleza, ki je v Celje prišel iz koroškega gradbenega podjetja Kograd IGEM. Po Zverovih besedah so banke brez načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranja že odobrile dodatna sredstva za podjetje, a kasneje odločitev preklicale, vseskozi pa po njegovih besedah postavljale dodatne pogoje.
Glavna direktorica celjske podružnice Abanke Vipe, ki je na čelu bank upnic, Nada Jurko, je nedavno medijem dejala, da je težava v tem, da podjetje bankam še ni predstavilo načrta poslovno-finančnega prestrukturiranja, ki je tudi pogoj, da banke odobrijo dodatna sredstva in se seznanijo s trenutnim finančnim položajem družbe.
Te podatke je zdaj insolventno in kapitalsko neustrezno podjetje moralo predložiti sodišču, da bo lahko to začelo postopek prisilne poravnave, o katerem pa bo nato soodločal upniški odbor.
Sicer pa bodo delničarji CM Celje na skupščini 29. avgusta med drugim odločali o predlogu, da nekdanjim članom upravnega odbora Marjanu Vengustu, Vidi Oberžan in Leni Korber ne podelijo razrešnice za lani, medtem ko bi članom Zdravku Zveru, Petru Šepetavcu in Vojku Stermeckemu, ki so nasledili omenjeno trojico, razrešnico podelili.