Darsovi podizvajalci niso zadovoljni s stališčem vlade

Vlada še vedno vztraja pri arbitražnem reševanju spora med podizvajalci in Darsom.

Objavljeno
06. oktober 2011 19.43
Posodobljeno
06. oktober 2011 19.43
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Tudi v dodatnem tednu, v katerem naj bi se vlada opredelila do problematike neplačanih podizvajalcev pri gradnji pomurske avtoceste, se njeno stališče ni nič spremenilo. Zanjo je arbitraža še vedno najustreznejši način za rešitev tega spora. V stališču, ki ga je sprejela v torek, je zapisala, da »obžaluje odločitev Društva podizvajalcev, ki je zavrnilo pobudo za arbitražno reševanje posameznih zahtevkov«. S takšnim odgovorom podizvajalci niso zadovoljni, na njihovo stran pa sta stopili tudi dve politični stranki, SDS in NSi.

Vlada je v svojem stališču zapisala, da »ima velik interes za čimprejšnjo rešitev problematike, ki bo privedla do poplačila podizvajalcev za dela, ki so jih dejansko opravili v okviru gradnje avtocest, in kjer zakonodaja poplačilo omogoča, podpira vsako pobudo, ki bo k temu pripomogla«. Hkrati je dodala, da Dars vse odločitve sprejema samostojno in da mu »ne more neposredno naložiti, naj obravnavo zahtevkov prepusti strokovni komisiji«.

Predsednik Društva podizvajalcev Mirko Požar se sprašuje, kako je mogoče, da je vlada prepričala Dars, naj sprejme arbitražo, ni pa ga mogla prepričati, sklicujoč se na pravila korporativnega upravljanja, da sprejme strokovno komisijo, ki so jo predlagali podizvajalci in bi jo sestavljali predstavniki vlade, Darsa, DDC in podizvajalcev. »Vlada ne podpira vsake pobude, kot je zapisala v svojem stališču, ampak vztraja pri arbitraži. Odnosu, ki ga ima Dars, očitno v soglasju z vlado, do podizvajalcev, se torej reče 'korporativno upravljanje'. Vlada ima še vedno nekaj dni, da temu brezbrižnemu odnosu naredi konec, če to želi. Še nekaj dni bomo čakali, potem sledi Bruselj,« je dejal Požar.

K rešitvi težav podizvajalcev je vlado že prejšnji teden pozvala SDS. Andrej Vizjak, gospodarski minister v prejšnji vladi in predsednik zdajšnje državnozborske komisije za nadzor javnih financ, meni, da je ta problem mogoče rešiti na podlagi strokovne komisije, ki bi preučila vsak primer posebej. Po njegovem mnenju Dars lahko unovči bančno garancijo in s tem denarjem poplača podizvajalce, vendar tega noče storiti. »Gre za izjemno brezbrižnost ter negospodarno in po mojem mnenju tudi nezakonito delo uprave in drugih organov Darsa,« je dejal Vizjak in spomnil, da je komisija za nadzor javnih financ že pozvala odgovorne, tudi AUKN, k razrešitvi uprave Darsa, a se to ni zgodilo. Vizjak si ne predstavlja, da bi tako neodgovorna uprava Darsa ostala dlje kot en dan na položaju, če bo »imel besedo v prihodnje«.

Danes se je stališču SDS pridružila tudi NSi. Podpredsednik Gospodarskega kluba NSi in nekdanji član uprave Darsa Aleš Hojs meni, da je odgovornost za neplačilo podizvajalcev izključno na strani nesposobne uprave Drasa. Tudi on je prepričan, da je podizvajalce treba takoj poplačati z unovčenjem bančne garancije. To pa se ne zgodi zaradi močnega bančnega lobija. »Dars ni niti poskusil unovčiti garancije, tako da ne vemo, kako bi se odzvale banke,« pravi. Arbitraže ne podpira, ampak je treba spoštovati pogodbena določila in zakonodajo. Podlago za poplačilo podizvajalcev, je dejal Hojs, je pripravilo tudi ministrstvo za finance, vendar je Dars ni upošteval, ker je dobil drugačno pravno mnenje. Če bi podizvajalci Slovenijo prijavili evropskim institucijam v Bruslju, bi bila gospodarska škoda večja, kot je višina neplačanih obveznosti do podizvajalcev.