Pogodbeni delavci Luke Koper 
spet napovedujejo stavko

Topić: »Zdaj smo na slabšem, kot smo bili.« Nove pogodbe jedro spora med Luko Koper in podizvajalci
.

Objavljeno
30. september 2011 16.53
Posodobljeno
30. september 2011 17.21
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koper - Sindikat izvajalcev pristaniških storitev (SIPS) Luke Koper bo še dva tedna iskal kompromis z upravo. Če tega kompromisa ne bo, bo napovedal novo stavko, je danes izjavil Predrag Topić, ki vodi SIPS.

Vse kaže, da v Luki Koper potekajo hudi notranji boji za boljše delovne razmere, za ohranitev položajev, ugodnosti, za prevlado in še za kaj. Po besedah Predraga Topića je vsega kriva uprava Luke Koper in del delodajalcev, ki posreduje delovno silo pogodbenih delavcev. Ob koncu avgustovske stavke je bilo dogovorjeno, da naj bi poiskali boljše rešitve, teh pa nikakor ni, trdi sindikat. Predrag Topić je na tiskovni konferenci zatrdil, da nove pogodbe, ki jih pošilja uprava v podpis, nikakor ne rešujejo problemov. Zato se še zmeraj borijo za svoje zahteve, višje plače, več pravic in za to, da se poišče drugačen model zaposlovanja pogodbenih delavcev. Tega pa pristaniška uprava noče slišati. »Zdaj smo celo na slabšem, kot smo bili pred stavko. Delodajalci ne plačujejo več tistih dodatkov, ki so jih prej poleg plače. Pogodbene delavce, ki so stavkali ali pa so samo člani sindikata, šikanirajo, jim dajejo slabše plačana dela. Zaposlujejo cenejšo delovno silo iz Bolgarije, Romunije in Kosova. V ponedeljek bomo upravi dali zadnje pogoje. Če jih ne bodo sprejeli, bo spet stavka,« je dejal Topić.

V igri je za 13,2 milijona evrov, kolikor jih je Luka Koper lani plačala 42 zunanjim podjetjem za posredovanje delavcev in storitve. Uprava jim je pred enim mesecem posredovala nove pogodbe, na podlagi katerih naj bi delavci prejeli nekoliko višje plače (tokrat jim je namenila pet odstotkov več denarja) in vsaj na papirju zagotovila več pravic.

Toda od 42 podjetij jih je nove pogodbe doslej podpisalo le 27, ki zaposlujejo približno polovico od nujnih 700 delavcev. V dveh večjih skupinah podjetij, ki sta povezani v dve gospodarski interesni skupnosti (ILT in IPS), novih pogodb nočejo podpisati.

»Te pogodbe so le pesek v oči. Gre za večje pravice na papirju, v resnici se ne bo nič izboljšalo, zato tega nočemo podpisati,« je za Delo povedal Aleksander Krebelj iz gospodarske interesne skupnosti ILT in dodal, da bi morala Luka Koper določiti minimalne cene plačil za pogodbene delavce, potem dvomov ne bi bilo. Pogodbo pa lahko Luka Koper prekine, kadar hoče, če ugotovi, da kdo krši pogodbena razmerja, meni Krebelj.

Gregor Veselko, predsednik uprave Luke Koper, je prepričan, da je z novimi pogodbami, ki jih je podpisalo 27 podizvajalcev, uprava naredila dovolj, da bi zagotovila materialno in socialno varnost svojim delavcem, kot je bilo dogovorjeno ob zaključku stavke. Zahteval je, da morajo imeti vsi IPS enake pogodbe. »Kar v skrajnem primeru pomeni tudi prekinitev pogodbe,« je dejal Veselko. Po naših informacijah bo Luka Koper že prihodnji teden začela prekinjati pogodbe tistim IPS, ki niso želeli podpisati novih.

V preteklih dneh pa se je med vsemi temi zapleti med upravo, podizvajalci in pogodbenimi delavci pojavila še pogodba, ki naj bi jo podpisala direktor enega od IPS in en član uprave, iz katere izhaja, kako naj bi član uprave pomagal temu podjetju pri pridobivanju poslov v zameno za določeno denarno korist. Tako predstavniki podjetja kot član uprave so že podali ovadbo policiji, da gre za konstrukt in ponaredek, s katerim želi nekdo dodatno zapletati razmere.

Predrag Topić je na tiskovni konferenci odgovoril, da praksa velikokrat potrjuje določila iz omenjene sporne pogodbe. Več ljudi nam je zatrdilo, da je v poslovnih odnosih med Luko in IPS veliko spornih razmerij in primerov. Zato bi jih seveda morali urediti. Brez izvajalcev pristaniških storitev pa bi delo v pristanišču obstalo ali pa bi stalo vsaj dvakrat več.

Boris Šuligoj Med pogodbenimi delavci in Luko Koper znova vroče. Foto Aleš Černivec/dokumentacija Dela KOPER 07.08. 2011 luka Koper in kopališče Mokra mačka. Foto: ALES CERNIVEC/Delo