Garant ostaja v temi

Garantovi delavci navijajo za stečaj in nove lastnike, a odločali bodo upniki.

Objavljeno
27. julij 2012 18.21
javornikPOLZELA
Damjana Stamejčič, Celje
Damjana Stamejčič, Celje

Polzela - Čeprav je celjsko Okrožno sodišče na predlog uprave že v sredo sprožilo postopek prisilne poravnave v pohištvenem podjetju Garant Polzela ter za prisilnega upravitelja imenovalo Tomaža Kosa, proizvodnja v tovarni ne bo stekla vsaj še deset dni, če sploh bo. Lastniki namreč svežega denarja še ne bodo zagotovili, delavci pa so trdno prepričani, da edina rešitev za tovarno stečaj, ki bi jim prinesel tudi nove lastnike.

Predsednik tovarniškega svobodnega sindikata Aleksander Slapernik ob tem poudarja, da so po prepričanju delavcev, ki že štiri mesece niso prejeli ne plač in ne regresa, prav lastniki edini krivci Garantovega kraha, saj so le odnašali dobičke, v tovarno pa nič vlagali.

Za normalno poslovanje vsaj 3 milijone evrov

Dokler bodo isti lastniki, se v Garantu ne bo nič spremenilo, dodaja Slapernik, delavci pa bodo še dolgo ostali brez plač. Milijon, ki ga nameravajo vložiti v zagon proizvodnje, po njegovem za normalno delovanje podjetja,  »ki zdaj nima denarja niti za vece papir,« ne zadošča, Garant bi za normalno poslovanje po njegovem potreboval vsaj 3 milijone evrov.

Garant je torej tudi po uvedbi prisilne poravnave zaprt, njegova proizvodnja že tri mesece stoji, elektrika je izklopljena, 117 delavcev pa je po prvem obdobju čakanja doma na delo zdaj na kolektivnem dopustu. Tako bo vse do 3. avgusta, ko se bo sestal upniški odbor in se s 60 odstotki glasov Garantovih upnikov izrekal o predlagani prisilni poravnavi. Ta med drugim predvideva, da bodo upniki, ki jim Garant dolguje okoli 700 tisoč evrov, dobili poplačano le polovico svojih terjatev in še to v obdobju prihodnjih štirih let.

Prvi denar šele, ko bo upniški odbor pristal na polovično poplačilo terjanih zneskov

Šele odločitev upniškega odbora pa bo po navedbah direktorice Simone Potočnik ključna za nadaljnja postopanja lastnikov, Alfa Holdinga in Nivoja. Ti so se sicer zavezali, da bodo Garantu zagotovili 600 tisoč evrov svežega denarja in še pol milijona evrov kredita, a bodo prvi denar, pomemben za vklop elektrike in zagon proizvodnje, nakazali šele potem, ko bo upniški odbor pristal na polovično poplačilo terjanih zneskov.

Po mnenju Potočnike je takšno ravnanje lastnikov povsem razumljivo, saj je z njihovega zornega kota nesmiselno vlagati dodaten denar v Garant, če z njim ne bo na daljši rok zagotovljena proizvodnja in s tem možnost za poplačilo dolgov.