Garant Polzela gre v stečaj

Garant je 117 delavcem dolžan štiri plače, letošnji regres, malice in plačilo prevoza na delo.

Objavljeno
13. avgust 2012 13.58
Damjana Stamejčič, Celje
Damjana Stamejčič, Celje

Polzela - Zgodilo se je to, na kar so zaposleni ves čas upali: prisilna poravnava propadlega in za 700 tisoč evrov zadolženega pohištvenega podjetja Garant s Polzele, ki 117 delavcem dolguje pet plač in regres, ni uspela.

Predsednica uprave Simona Potočnik je zato na celjsko okrožno sodišče danes vložila predlog za stečaj podjetja.

Načrt prisilne poravnave, na podlagi katerega je sodišče 25. julija uvedlo postopek in za prisilnega upravitelja imenovalo Tomaža Kosa, je namreč temeljil na predpostavki, da bosta lastnika Garantu takoj zagotovila 600 tisoč evrov svežega kapitala in nato še 500 tisoč evrov kredita. S tem denarjem bi kupili najnujnejši reprodukcijski material, zagotovili vklop elektrike in zagnali proizvodnjo, ki stoji že več kot štiri mesece. Nadaljevanje proizvodnje bi seveda Garantu omogočilo tudi postopno poplačilo dolgov.

Kot je predvideval načrt prisilne poravnave, bi upniki dobili polovico od 700 tisoč evrov terjatev plačanih v štirih letih, delavci pa izplačane zaostale plače. Blizu štirideset delavcev bi ostalo brez dela, saj bi pri ponovni oživitvi proizvodnje potrebovali le 80 zaposlenih.

Kot kaže so lastniki z uvedbo prisilne poravnave zgolj podaljševali agonijo Garanta in s figo v žepu svojim upnikom zatrjevali, da bodo na račun podjetja takoj nakazali 600 tisoč evrov za zagon proizvodnje. Dvolično igro lastnikov je posredno potrdila tudi Simona Potočnik, ko je za Delo danes dejala: »Lastniki bi morali za postopek prisilne poravnave plačati 30 tisoč evrov, na zahtevo upniškega odbora pa do 9. avgusta, torej do preteklega četrtka, na račun podjetja nakazati 600 tisoč evrov. Ker ga niti do sobote ni bilo, sem v ponedeljek na sodišču vložila zahtevek za stečaj. Zakaj so se lastniki umaknili, ne vem, dejstvo je, da so do zadnjega zatrjevali, da bodo potreben denar zagotovili.«

Stečaj bo agonijo Garantovih delavcev, ki so že pet mesecev brez dela in plač, končal. Če bo sodišče hitro odločilo o stečaju in imenovalo stečajnega upravitelja, bodo namreč zaposleni predvidoma do konca meseca dobili v roke odločbe, s katerimi se bodo prijavili na zavod za zaposlovanje in naslednji mesec že prejeli nadomestilo za brezposlene.

Kaj bo s propadlim podjetjem, pa seveda nihče nič ne ve. Predsednik tovarniškega svobodnega sindikata Aleksander Slapernik je pred kratkim za Delo izrecno dejal, da »Garant potrebuje predvsem novega lastnika, ki podjetju ne bo izmikal dobiček, temveč ga bo vlagal v posodobitev proizvodnje.« Po njegovem ima Garant kakovosten pohištven program ter dobre in za trg zanimive izdelke, zato je prepričan, da bi tovarna z novim lastnikom lahko povsem normalno poslovala.