Celje – Zaposleni v celjskem podjetju Lid, ki je hčerinska družba CM Celje, so z današnjo stavko in protestnim pohodom po mestu bolj kot na svoj nezavidljiv položaj opozarjali na izjemno težke razmere v panogi, za kar krivijo banke in državo.
Stošestdeset Lidovih delavcev se je za stavko, ki se bo še nadaljevala, odločili, ker edini v skupini CM Celje – ta zaposluje 800 ljudi – niso dobili majskih plač, nato pa so ugotovili, da jim podjetje kar leto dni ni poravnalo prispevkov, čeprav so prikazani na plačilnih listah.
Protestni shod se je osredotočil na Abanko, ki je vodilna banka upnica in je blokirala Lidov račun, in na celjsko izpostavo davčne uprave, saj je delodajalcu dopustila neplačevanje prispevkov in kljub zakonskim določilom ni ukrepala.
Za Lid je vložen predlog za stečaj, a vodstvo družbe zaradi bančne blokade ne more plačati stroškov uvedbe stečajnega postopka. Znesek naj bi poravnal kar sindikat, predsednik stavkovnega odbora Anton Turk pa se je ogradil od ostrih zahtev stavkajočih, da bodo danes, ko sta napovedani skupščini CMC in hčerinske VOC, blokirali vhod in izhod s sedeža CMC. Odločitev bo sindikat sprejel zadnji trenutek.
Pri Abanki, kjer so prebrali stavkovne zahteve po umiku blokade VOC, zagotovitvi likvidostnih sredstev za poslovanje družb skupine CMC, podpori programu prestrukturiranja, odpravi stagniranja cestnega gospodarstva v državi in ustavitvi večletnega propadanja gradbeništva, niso dobili nobenih zagotovil.
»Banke upnice že od lanskega decembra aktivno sodelujemo pri vzpostavitvi normalnega poslovanja v družbah CMC, a podjetje do danes še ni predstavilo načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranja, kar je pogoj za odobritev dodatnih sredstev. Vedeti moramo, kakšno je stanje v podjetju, kakšne so potrebe po odpisu terjatev ali njihovi morebitni konverziji v lastniški kapital ali glede dezinvestiranja nepotrebnega premoženja,« je odgovorila Nada Jurko, direktorica celjske Abanke.
Abanka je menda vodstvo CMC že večkrat pozvala k oddaji teh dokumentov, ki jih še vedno vsak dan pričakujejo, čeprav bi jih morali dobiti že 30. aprila.
»Upamo, da bo upravni odbor podatke vendarle dostavil in bomo lahko začeli aktivno reševati položaj. Zdaj tako rekoč nimamo osnove za odobritev sredstev,« dodaja Jurkova.
O zahtevani dokapitalizaciji, s katero so zaposleni kot lastniki zagotovili milijon evrov, banke pa naj bi jih še sedem, pojasnjuje, da je bil to samo eden od pogojev, ne pa edini. O dokapitalizaciji VOC, ki jo omenjajo kot ključ za rešitev CMC pred propadom, banke doslej niso govorile, so pa zahtevale, naj se točka umakne z dnevnega reda današnje skupščine CMC, saj bi lahko šlo za oškodovanje lastnikov in bank upnic – delež CMC v VOC bi se s tujim strateškim partnerjem precej znižal.
Anton Turk niti s pogovorom pri direktorici celjskega Dursa Zvezdani Gržina ni bil zadovoljen, saj ne more razumeti, da so dopustili neplačevanje prispevkov, kar je od letos tudi kaznivo.
»Izgovorili so se na padec informacijskega sistema, česar ne verjamem. Z bankami in upravo podjetja letos niso imeli sestankov o odlogu plačevanja prispevkov. Direktorica je zagotovila, da bo skladno s pristojnostmi vložila kazenske ovadbe, ni pa povedala, kdaj.« Jamstveni sklad bo delavcem poravnal prispevke za tri mesece.