Ljubljana - Nadzorniki Pivovarne Laško so se danes seznanili z nadaljevanjem postopkov glede prodaje 23,34-odstotnega deleža v Mercatorju; na seji so predlagali določena pogajalska izhodišča, pod katerimi bi bili Laščani pripravljeni vstopiti v morebiten nov krog prodaje »najboljšega soseda«.
Kot je po seji povedal predsednik NS Vladimir Malenkovič, je uprava pivovarne nadzornikom predložila osnutek konzorcijske pogodbe za prodajo večinskega deleža Mercatorja. »Nadzorniki smo prodajo podprli, pri tem pa smo podali določene predloge za izboljšanje pogajalskih pozicij skupine Pivovarne Laško,« je po seji povedal Malenkovič.
Morebitna prodaja Mercatorja je torej šele na začetku. Po neuradnih informacijah naj bi se največji lastniki Mercatorja v zakulisju načelno že dogovorili o oblikovanju novega konzorcija za prodajo Mercatorja. Teren za ponovno konzorcijsko prodajo je v zadnjih tednih testiralo tudi vodstvo Pivovarne Laško, ki ga h temu zavezuje sklep nadzornega sveta; spomnimo, nadzorniki pivovarne so upravi Dušana Zorka že konec marca, potem ko je prodaja Mercatorja Agrokorju padla v vodo, naročili, naj nadaljuje aktivnosti za prodajo 23,34-odstotnega deleža Mercatorja. Po informacijah časnika Dnevnik, naj bi bilo v konzorcij približno 60 odstotkov lastnikov; poleg pivovarske skupine in NLB tudi NKBM, Abanka, Holding NFD, Gorenjska banka, Banka Koper, Banka Celje in Hypo Alpe-Adria-Bank.
Revizija menda ni odkrila hujših nepravilnosti
Nadzorniki pivovarne so dobili na mizo tudi poročilo revizijske družbe PricewaterhouseCoopers (PWC), ki je na zahtevo nadzornega sveta preverila nekatere posle pivovarne v zadnjih letih. Po neuradnih informacijah so revizorji pregledali posle, ki jih je uprava Dušana Zorka sklepala v letih 2009-2011, hujših nepravilnosti pa naj revizorji ne bi odkrili, je včeraj poročala Slovenska tiskovna agencija.
»Seznanili smo se z revizijskih poročilom, ki je v svojih ugotovitvah podalo določena priporočila, kako izboljšati obvladovanje postopkov pretokov dokumentov in podpisovanja pogodb, torej zagotavljanja še večje transparentnosti, zato je NS sprejel dva sklepa; zadolžil je upravo, da se pisno opredeli do teh priporočil in tudi navede, v kakšnem času bo sprejel sklepe za odpravo teh pomanjkljivosti,« je poudaril Malenkovič.
Po naših informacijah je Laško za revizijo odštelo več kot 10.000 evrov, katere posle so pregledali revizorji pa v Laškem ne razkrivajo. Vladimir Malenkovič je doslej javno povedal le, da ne gre za redno revizijo, temveč za revizijo posameznih poslov, ki jih je sklepala uprava pivovarne in za katere je po mnenju nadzornikov dobro, da jih pregleda še neodvisni organ.
Nadzorniki so danes obravnavali tudi poslovanje v prvih petih mesecih letos. V tem času je pivovarna s prodajo pijač ustvarila približno 80 milijonov evrov prihodkov. Pivovarna Laško je močno zadolžena in je letos bankam že vrnila šest milijonov evrov dolgov, uprava pa napoveduje, da bodo letos iz naslova obresti plačali približno 20 milijonov in še enkrat toliko iz naslova glavnice. Na seji so se nadzorniki seznanili s pripravami za skupščino delničarjev, ki bo najverjetneje konec avgusta. Glede prodaje mariborskega Večera je Malenkovič povedal le, da pogovori s potencialnimi kupci še potekajo.