Premogovnik Velenje tudi letos negativno

Revizija je pokazala, da so bili delničarji zaradi prenizke cene premoga za TEŠ oškodovani. MDS predlagal tožbo.

Objavljeno
29. avgust 2012 18.37
hočevar rudnik
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Skupščina Premogovnika Velenje je upravi in nadzornemu svetu družbe podelila razrešnico za lani. V šest članski nadzorni svet so za štiri leta imenovali dva predstavnika delničarjev, na predlog Holdinga Slovenske elektrarne  predsednika Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjana Verbiča (ta se ni udeležil še nobene skupščine premogovnika, zato imenovanju ni pogodu Društvu malih delničarjev) in Marka Štrigla. Poleg njiju bodo novi nadzorniki Jana Vrtovec Trček, Bojan Brcar in Rajko Arlič.

Skupščina se je seznanila tudi s poročilom posebne revizije revizijske družbe Audit & co, ki se nanaša na preverjanje ustreznosti cene premoga za obdobje petih let (2005-2009). Iz Društva malih delničarjev (MDS) so sporočili, da predsednik skupščine sprva ni želel dopustiti razprave o poročilu izredne revizije, naposled pa je uprava vendarle podala svoje stališče. »V burni razpravi so delničarji prišli do odgovorov, da je družba tudi v prvi polovici leta poslovala negativno, hkrati pa tudi v preteklosti delničarji že nekaj časa niso bili deležni izplačila dobička v obliki dividend,« pravijo v MDS.

Revizija je oškodovanje delničarjev Premogovnika Velenje zaradi prenizke cene premoga, ki ga dobavljajo Termoelektrarni Šoštanj ocenila na med 13,6 in 17,4 milijona evrov. Zato so v MDS predlagali tožbo za povrnitev škode. »Skupščina pa predlaganega sklepa štirih manjšinskih delničarjev, katerih delež v osnovni kapital je 9,37 odstotka, o vložitvi tožbe za povrnitev škode, ki naj bi nastala zaradi prenizke cene premoga ni sprejela,« so zapisali v Premogovniku Velenje.

Čeprav skupščina ni potrdila predloga za vložitev tožb zoper vodstvo TEŠ in nadzorni svet, je odvetnik Vladimir Bilić skupščino že seznanil, da bo do vložitve tožbe prišlo. Uspešna tožba bi bila seveda težava v projektu TEŠ6, saj naj bi se po načrtih leta 2015 velenjski lignit še znatno pocenil. »Upamo, da bo družba v bodoče, tudi s pomočjo novih nadzornikov, bolj preudarno vodila Premogovnik Velenje, ter da bodo delničarji deležni tudi kakšnih rezultatov poslovanja,« sporočajo iz MDS.