Insolvenčna zakonodaja namreč določa, da sodišče na predlog upravitelja in na podlagi mnenja upniškega odbora konča stečajni postopek brez razdelitve premoženja upnikom, če to premoženje ne zadošča niti za stroške stečajnega postopka. Ob končanju stečaja »po hitrem postopku« se vse premoženje dolžnika uporabi za kritje stroškov postopka, morebitno preostalo premoženje pa preide v državno last. Upniki pri tem ne bi bili poplačani niti delno.
Namen te zakonske določbe je, da upniki ne bi utrpeli dodatne škode, ker dolžnik ne bi bil sposoben poravnavati stroškov v stečaju, v rednem poročilu pojasnjuje Benigar Tošič.
Ob tem dodaja: »V stečajnem postopku SCT je nadaljevanje postopka v korist upnikom, predvsem tistih, katerih terjatve so nastale v času prisilne poravnave.« V prisilni poravnavi je nastalo za približno 10 milijonov evrov stroškov, predvsem gre za plače in prispevke ter za davke in unovčene garancije. V prvem letu stečaja SCT je upravitelj sicer poplačal 897.778 evrov stroškov, nastalih med prisilno poravnavo, do konca leta pa bo po njegovih zagotovilih plačanih še 20 odstotkov terjatev v skupnem znesku 1,8 milijona evrov. Leon Benigar Tošič pričakuje, da bo do predvidenega končanja stečajnega postopka leta 2015 mogoče poplačati vse stroške iz prisilne poravnave.
To je sicer odvisno od prodaje stečajne mase in uspešnosti v pravdah. SCT toži za skupaj 17 milijonov evrov, pri čemer ni pričakovati, da bo uspešen v vseh pravdah. Poleg tega ima SCT po oceni Benigarja Tošiča še za dva milijona evrov z ločitvenimi pravicami neobremenjenih nepremičnin in premičnin, stečajni upravitelj pa pričakuje še od enega do dva milijona evrov vrnjenega DDV ter 1,5 milijona evrov prilivov iz zadržanih sredstev na Darsu. »Najbolj problematičen del premoženja so terjatve, saj je veliko terjatev neizterljivih zaradi stečajev ali prisilnih poravnav dolžnikov,« dodaja.
Čeprav Leon Benigar Tošič ocenjuje, da bo nadaljevanje stečaja prineslo večje poplačilo upnikom, v rednem poročilu sodišču sporoča: »Če sodišče meni, da niso podani pogoji za nadaljevanje postopka, naj to poročilo šteje za predlog za zaključek postopka ter naj po pridobitvi mnenja upniškega odbora odloči o tem, ali so podani pogoji za končanje postopka.«
Sodišče ni ugotovilo prevelike zapravljivosti
Zaradi domnevno neupravičenih visokih stroškov v stečaju SCT komisija Zbornice upraviteljev Slovenije preiskuje delo stečajnega upravitelja Leona Benigarja Tošiča. Zaposleni bodo dobili del neizplačanih plač iz obdobja, ko je bil gradbinec v prisilni poravnavi.
»Na željo članov komisije sem za potrebe zbornice izdelal podrobno poročilo o zadevah, za katere so hoteli natančna pojasnila,« je Benigar Tošič pojasnil v rednem poročilu upravitelja. Predsednica zbornice upraviteljev Melita Butara je dejala, da končno poročilo nadzorne komisije pričakuje septembra, komisija pa opravlja nadzor nad izplačevanjem stroškov v stečaju SCT.
Spomnimo, nekdanji zaposleni SCT stečajnemu upravitelju očitajo nezakonito in negospodarno vodenje stečajnega postopka. Zato so na ministrstvo za pravosodje naslovili pobudo za uvedbo nadzora nad upraviteljem. Očitajo mu, da za stroške postopka sproti porabi vsa pridobljena sredstva stečajne mase, pri čemer opozarjajo predvsem na domnevno previsoke odvetniške stroške in stroške za varovanje.
Ministrstvo za pravosodje je pobudo zaposlenih poslalo na Zbornico upraviteljev Slovenije in Okrožno sodišče v Ljubljani. Z zadnjega so ministrstvu odgovorili, da je v praksi v navadi, da stečajni upravitelji, predvsem v večjih stečajnih postopkih, za vlaganje tožb najemajo odvetniške pisarne in zunanje sodelavce za druga opravila. »Navedbe sodnice, ki vodi stečajni postopek, ne potrjujejo navedb nekdanjih zaposlenih, da ne bodo prejeli niti plač, ki bi jih morali prejeti v okviru stroškov postopka. Sodišče je namreč izdalo sklep o soglasju k plačilu stroškov, ki se med drugim nanaša na stroške za plače delavcev, nastale v času prisilne poravnave, in sicer gre za plačilo v višini deset odstotkov obveznosti,« pojasnjujejo na ministrstvu. Del stroškov iz prisilne poravnave je stečajni upravitelj že plačal, še 20 odstotkov jih bo menda letos, 30 odstotkov prihodnje leto, preostalo pa do konca stečaja leta 2015.
Leon Benigar Tošič, ki zaradi dopusta za dodatna pojasnila včeraj ni bil dosegljiv, odgovarja tudi na kritike o visokih odvetniških stroških. Tako ugotavlja, da se s sklenjenimi poravnavami odvetniški stroški upravičujejo. Eno od poravnav je SCT sklenil z Župnijo Maribor, ki mora propadlemu gradbincu plačati 665.466 evrov.