Sodišče dedinji L‘Oreala odvzelo opravilno sposobnost

Sodišče je za skrbnico premoženja najbogatejše Francozinje Liliane Bettencourt določilo njene družinske člane.

Objavljeno
17. oktober 2011 13.00
Posodobljeno
17. oktober 2011 13.00
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si
Pariz - Sodišče v Parizu je danes dedinji kozmetičnega imperija in najbogatejši Francozinji Liliane Bettencourt po večletnih pravnih sporih z njeno edino hčerjo odvzelo opravilno sposobnost. Za skrbnike 88-letnice, katere mentalno zdravje naj bi vse bolj pešalo, in njenega premoženja je sodišče določilo njene družinske člane.

Za Bettencourtovo bo odslej skrbel njen starejši vnuk, za njeno premoženje pa hči Francoise Bettencourt-Meyers in dva vnuka, so danes sporočili odvetniki obeh vpletenih strani. Odvetnik Bettencourtove je ob tem napovedal, da se bo na odločitev pritožil, a v času pritožbenega postopka odločitev sodišča ostaja v veljavi.

Milijarderka, ki bo ta teden dopolnila 89 let, sicer sedi v upravnem odboru L'Oreala, glede na to, da je sodišče za njene skrbnike določilo družinske člane, pa naj odločitev ne bi imela posledic za vodenje kozmetičnega giganta, tuje agencije povzema STA.

Malo pred začetkom današnje sodne obravnave je sicer spletna izdaja časnika Le Monde objavila izvlečke zdravniškega mnenja o Liliane Bettencourt, v skladu s katerim naj bi bogata dedinja trpela za demenco in Alzheimerjevo boleznijo. Njena obramba zahteva razveljavitev izvedenskega mnenja.

Nezakonita donacija političnim veljakom

V nedeljo objavljenem pogovoru za časnik Journal du Dimanche pa je Bettencourtova dejala, da bo v primeru, da njeni hčerki uspe pridobiti skrbništvo nad njo, odšla v tujino.

Bettencourtova je bila lani poleti v središču afere o utaji davkov in nezakonitih donacijah političnim veljakom. Zaradi sumov konflikta interesov in nezakonitega financiranja je škandal vodil celo v odstop takratnega ministra za delo Erica Woertha. Slednji naj bi prejel okoli 150.000 evrov nezakonite donacije za kampanjo predsednika Nicolasa Sarkozyja.

V začetku septembra je knjiga dveh novinarjev časnika Le Monde spet oživila afero. Preiskovalna sodnica namreč v knjigi obtožuje predstavnike oblasti, da so pritiskali na priče, ki so videle, kako je Sarkozy od Bettencourtove prejel ovojnico z denarjem.