Beljak – Približno 17 milijonov mikročipov na leto izdelajo v velikem proizvodno-razvojnem kompleksu koncerna Infineon v Beljaku. Med 2900 v Avstriji zaposlenimi je skoraj 1000 razvojnikov in raziskovalcev.
Ni zelo znano, da se streljaj od slovenske meje v Beljaku na avstrijskem Koroškem nahaja sedež avstrijske podružnice koncerna za mikroelektroniko Infineon s skupaj 26.000 zaposlenimi po vsem svetu. V lanskem poslovnem letu je koncern ustvaril za štiri milijarde evrov prodaje, kar je 24 odstotkov več kot leta 2010, je za Delo povedala Monika Kircher, predsednica uprave Infineon Technologies Austria.
Energijska učinkovitost, mobilnost in varnost
Podjetje proizvaja elektronske komponente na treh glavnih področjih: energijska učinkovitost, mobilnost in varnost. Največ proizvedejo za avtomobilsko industrijo; ta je lani kupila za 1,55 milijarde evrov Infineonovih izdelkov, kar predstavlja 39 odstotkov vsega prometa, ki ga je lani ustvaril koncern Infineon. Za avtomobilsko industrijo proizvajajo različne senzorje, na primer za merjenje tlaka v pnevmatikah, za delovanje motorja, zabavno elektroniko in podobno. Poleg Beljaka imajo svoje centre še v Celovcu, Gradcu, Linzu in na Dunaju.
Ker poslujejo globalno, nanje nihanja v avtomobilski industriji ne vplivajo zelo močno. Slabše razmere na nekaterih trgih namreč nadomestijo s prodajo na drugih delih sveta. »Po eni strani so zdaj dobre tržne razmere v ZDA in na Japonskem, medtem ko je nekoliko slabše v južni Evropi in na Kitajskem, kjer so številni pričakovali večjo rast. Dobro gre tudi tako imenovanemu premium segmentu dražjih avtomobilov, zato slika ni enobarvna, je povedala Monika Kircher. Celotna panoga elektronskih komponent za avtomobilsko industrijo bo po pričakovanjih letos zrasla za deset odstotkov.
Skoraj toliko deklet kot fantov
Na vprašanje, ali imajo kot veliko visokotehnološko podjetje težave s pridobivanjem dovolj izobraženih kadrov, Monika Kircher odgovarja, da jim predvsem primanjkuje elektrotehnikov, kemikov, fizikov in strojnikov na akademski stopnji izobrazbe, kar delno nadomeščajo s šolanjem v visokih poklicnih šolah. Pri tem poudarja potrebo po spodbujanju zanimanja za »poklice prihodnosti« pri obeh spolih. »Infineon Austria podpira številne iniciative, od spoznavanja tehnike skozi igro v vrtcih do podpiranja deklic v tehničnih poklicih. V vajeniških programih mehatronike in elektrotehnike je v Infineonu skoraj toliko deklet kot fantov. Približno 30 odstotkov naših vajencev so dekleta,« je poudarila Monika Kircher.
Zaradi širitve razvojnih in proizvodnih zmogljivosti so samo lani ustvarili 400 novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo, letos bodo zaposlili še 100 novih sodelavcev.
Kar 20 odstotkov zaposlenih pri Infineon Austria je tujcev, med njimi so tudi strokovnjaki iz Slovenije, je še povedala Monika Kircher in dodala, da sodelujejo tudi s Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani pri razvoju pogonskih motorjev naslednje generacije. Električna mobilnost je področje, na katerega v Infineonu veliko stavijo, saj bodo nove elektronske komponente »omogočile tehnološki in gospodarski preboj pri električnih vozilih«.