Ljubljana - Vlada je na današnji seji sprejela predlog zakona o trgu finančnih instrumentov, katerega uveljavitev je potrebna, da bi se ureditev tega področja uskladila s štirimi evropskimi direktivami. Z zakonom, ki je s 578 členi zelo obsežen, se odpravljajo razne tranzicijske posebnosti našega kapitalskega trga, predvsem pa se z njim zagotavlja varstvo malih investitorjev, česar doslej v takšni meri pri nas nismo poznali, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil finančni minister Andrej Bajuk.
Trg vrednostnih papirjev in drugih finančnih instrumentov sedaj ureja zakon o trgu vrednostnih papirjev. Če bi želeli evropske direktive prenesti vanj, bi bilo treba pomembno dopolniti ali spremeniti ureditev v skoraj vseh poglavjih zakona. Namesto sprememb zakona o trgu vrednostnih papirjev vlada tako zaradi večje preglednosti predlaga nov zakon.
Širitev nabor ukrepov nadzora Agencije za trg vrednostnih papirjev
Med najpomembnejšimi novostmi evropskih direktiv, ki jih uvaja predlog zakona o trgu finančnih instrumentov, so: širitev zakonsko urejenih trgovalnih platform, ureditev sprotnega objavljanja podatkov o poslih z delnicami, širjenje palete storitev borzno posredniških družb, določitev pravil o izvajanju naročil strank ter ureditev trženja storitev borzno posredniških družb.
S predlaganim zakonom se poleg tega širi nabor ukrepov nadzora Agencije za trg vrednostnih papirjev, daje pa se ji tudi več manevrskega prostora za ukrepanje in več pristojnosti za podzakonsko urejanje in interpretacijo predpisov.
Na področju trga finančnih instrumentov vlada pripravlja še en zakon, in sicer se bo z njim dokončno uredil položaj bivših pooblaščenih investicijskih družb, je še povedal Bajuk. Predlog tega zakona bo pripravljen v prihodnjih tednih, DZ naj bi ga obravnaval najpozneje januarja 2007.