Sporno združevanje Gaz de France in Suez?

Francija želi s privatizacijo plinskega giganta Gaz de France omogočiti njegovo združitev z družbo Suez. Evropska komisija je že sprožila preiskavo o vplivih te združitve na konkurenčnost.

Objavljeno
20. junij 2006 12.21
Novi francoski premier Dominique de Villapin je dolgoletni in tesen predsednikov sodelavec
Bruselj - Evropska komisija je v ponedeljek zvečer sprožila preiskavo o načrtih Francije za združitev državnega plinskega giganta Gaz de France in zasebne družbe Suez. Kot opozarja Bruselj, bi združitev lahko spodkopala konkurenco na francoskih in belgijskih energetskih trgih. "Energetski sektor je bistven za evropsko konkurenčnost," je pri tem opozorila evropska komisarka za konkurenčnost Neelie Kroes.

Bistveno je, da Evropska komisija skrbno analizira vpliv te združitve na konkurenčnost in s tem zagotovi, da združitev ne bi povzročila še več ovir za delovanje enotnega trga energije v EU, je poudarila Kroesova. Kot je dodala, je treba zagotoviti, da cene načrtovane združitve ne bodo plačali industrija in potrošniki v Belgiji in Franciji.

S privatizacijo se želijo Francozi zaščititi pred Italijani

Francija želi s privatizacijo francoskega plinskega giganta Gaz de France omogočiti njegovo združitev s francosko družbo Suez, s tem pa Suez, ki je v zasebni lasti, zaščititi pred namerami italijanske družbe Enel, ki ga zanima prevzem Suezove belgijske družbe Electrabel. Zaradi svojih namer je Pariz tarča ostrih kritik Italije, ki Franciji očita protekcionizem.

Privatizacija septembra, združenje obeh podjetij decembra

Francoski premier Dominique de Villepin je minuli teden kljub nasprotovanju francoskega parlamenta vztrajal z načrti za privatizacijo Gaz de France, ki bi omogočila njegovo združitev s Suezom. Za popolno združitev bi morala vlada zmanjšati državni delež v Gaz de France z 80 na okoli 35 odstotkov, za kar pa bi bilo treba spremeniti zakon iz leta 2004, po katerem mora država ohraniti vsaj 70-odstotni lastniški delež v tem plinskem koncernu.

Vlada se je danes odločila, da bodo s privatizacijo počakali do septembra, francoski minister za gospodarstvo Thierry Breton pa je dejal, da bo do združenja obeh podjetij prišlo decembra.


Z združitvijo družb bi nastal močan energetski koncern; tržna kapitalizacija Sueza, ki zaposluje 161.000 ljudi, je 37,6 milijarde evrov, tržna kapitalizacija Gaz de France, ki ima 53.000 zaposlenih, pa 25 milijard evrov.