Sladki Vrh – Iz švicarskega podjetja Horgen so v četrtek uradno sporočili, da se umikajo iz skupnega podjetja Paloma-Horgen. Vzrok naj bi bil menda v tem, da vodstvo Palome z njimi sploh noče komunicirati in da zavračajo skupne sestanke, zato so se odločili, da bodo svoj delež v skupnem podjetju Palomi prodali za evro, zahtevali bodo tudi od pet do osem milijonov evrov odškodnine. Predsednica uprave Palome Mateja Perger je ta teden na dopustu, član uprave Uroš Krapša meni, da gre za nenavadno potezo Švicarjev, ki so že doslej postavljali nemogoče pogoje za sodelovanje, končno besedo pri tem projektu bo imelo sodišče.
Vodstvo Horgna se je po besedah njegovega predstavnika Nicoalsa Hofmanna za ta korak odločilo na podlagi ocene družbe Ernest & Young ter dopisov Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) in Palominega odvetnika, v katerih naj bi bilo podano mnenje, da se je projekt znašel na mrtvi točki in da ga je nemogoče končati. Po mnenju vodilnih v švicarski tovarni papirja se je Paloma zaradi poroštva pri najemu 13,6 milijona evrov znašla v katastrofalnem položaju, ki ogroža ne samo 150 delovnih mest v podjetju Paloma-Horgen, temveč tudi vseh 1500 v Palomi, na to pa naj bi jasno kazalo poročilo BA-CA.
Banka, ki je odobrila posojilo Palomi-Horgen, bo menda že 10. marca pozvala Palomo k unovčitvi garancije za poplačilo obveznosti. To naj bi storili, ker Paloma menda ni izpolnjevala nobene točke posojilne pogodbe, saj ni predložila seznama premičnin in zemljiško knjižnih izpiskov, zaloge niso zavarovane, sredstva na rezervnem računu niso zastavljena, stroški projekta so bili prekoračeni, kršena naj bi bila tudi vsa določila o poročanju banki. Poleg tega bo menda morala Paloma vrniti 220 milijonov tolarjev tudi državi, od katere je prejela sredstva za zaposlitev 150 ljudi. Kot še pravijo v Horgnu, so imeli zaradi skupnega projekta lani tri milijone evrov izgube; ker so nameravali proizvodnjo v celoti prenesti v Slovenijo, so tovarno v Švici že zaprli, zato zdaj iščejo drugega, “bolj zanesljivega poslovnega partnerja”.
Član uprave Palome Uroš Krapša se z navedbami Švicarjev ne strinja. Po njegovih besedah v Ceršaku ne stoji travnik, kot trdijo v Horgnu, temveč so postavili proizvodno halo s konfekcijsko linijo. Švicarji so vložili le sto tisoč evrov gotovine, večina od štiri milijone evrov vredne opreme pa je še vedno v Švici, saj je kljub njihovemu pozivanju iz Horgna niso želeli prepeljati v Slovenijo. Paloma je že najela svoje odvetnike, ki bodo izpodbijali zahteve Švicarjev po odškodnini, hkrati pa bodo poskušali s pomočjo novih partnerjev tržiti blago iz obrata v Ceršaku.
Iz četrtkovega tiskanega Dela.