Telekom predstavil svojo delnico

Telekom Slovenije je danes vlagateljem predstavil delnico, ki bo 2. oktobra začela kotirati na ljubljanski borzi. Nominalna vrednost delnice z oznako TLSG znaša 10.000 tolarjev.

Objavljeno
25. september 2006 18.18
Bojan Dremelj bo Telekom popeljal na borzo
Ljubljana - Telekom Slovenije je danes v Ljubljani vlagateljem predstavil delnico Telekoma Slovenije, ki je bila v borzno kotacijo sprejeta 18. septembra, predsednik uprave Ljubljanske borze Marko Simoneti pa je predsedniku uprave Telekoma Slovenije Bojanu Dremlju izročil listino o sprejemu v borzno kotacijo. Na borzi bo kotiralo 6.535.478 navadnih imenskih delnic, nominalna vrednost Telekomove delnice pa znaša 10.000 tolarjev. Trgovanje z delnico s skrajšano skupno oznako TLSG se bo začelo 2. oktobra.

Dremelj je dejal, da je bilo zanimanje vlagateljev na današnji predstavitvi veliko, veliko zanimanja pa je bila družba deležna tudi na nedavnem Dnevu slovenskega trga kapitala na Dunaju. "Borzna kotacija je prelomni trenutek, preizkus naše sposobnosti; spremeniti bomo morali kulturo družbe, način komuniciranja, graditi odnose z investitorji in zaščititi notranje informacije," je dejal Dremelj. Po njegovih besedah se je v zadnjih petih letih vrednost delnice povečala za trikrat, v zadnjih šestih mesecih pa za več kot 30 odstotkov.

Tudi Simoneti je kotacijo Telekomovih delnic označil za pomembno za organizirani trg kapitala in Ljubljansko borzo. Po velikosti bo to druga največja družba na Ljubljanski borzi, tudi glede dejavnosti je to zelo zanimiv izdajatelj, je dejal Simoneti.

"Na Ljubljanski borzi primanjkuje nekaterih sektorjev, tako s področja zavarovalništva, bančništva, telekomunikacij, ki so zelo zanimivi za portfeljske vlagatelje. S tem ko se nam bo pridružil Telekom, bo tudi Ljubljanska borza postala bistveno bolj reprezentativna za slovensko gospodarstvo in bolj zanimiva za portfeljske vlagatelje, tudi iz tujine," je povedal Simoneti.

Dremelj je dejal, da je prišlo v zadnjih letih na trgu do veliko sprememb. "Imamo močno, agresivno konkurenco, regulatorja, ki vztrajno vzpodbuja še več konkurence in marsikdaj tudi na račun naših prihodkov, vendar vse te stvari sprejemamo kot del poslovnega življenja in začrtane rezultate bomo kljub temu dosegli," je zatrdil Dremelj. Tudi če bodo morali prevrednotiti koncesijo za UMTS, so v Telekomu prepričani, "da to ne bo imelo negativnih posledic za vrednost skupine".

V družbi skušajo to kompenzirati s širitvijo poslovanja tako doma kot v tujini, iskanjem sinergij v skupini in optimiranjem poslovanja tako pri upravljanju s stroški kot na kadrovskem področju. Telekom je v zadnjih štirih letih na mehak način, z dogovarjanjem, uspel zmanjšati število zaposlenih za več kot 600, je dejal Dremelj.

Poslovni rezultat je odličen, je dejal in dodal, da se je vrednost delnice v preteklih petih letih povečala skopraj za trikrat, v zadnjih šestih mesecih za več kot 30 odstotkov. Telekomu še ni treba objavljati polletnih rezultatov, zato natančnih vrednosti Dremelj novinarjem ni želel zaupati. Dejal je le, da poslovanje tako družbe kot skupine tudi letos presega načrte in da bodo rezultati nekoliko boljši kot v prvi polovici lanskega leta.

Komentar preberite v jutrišnji tiskani izdaji Dela.