Tolar bo na računih dobil družbo

Slovenskemu tolarju se, kot kaže, izteka zadnje leto življenja. Trgovci se resno pripravljajo na 1. marec, ko bo treba izdelke označevati tudi s cenami v evrih.

Objavljeno
19. januar 2006 11.03
Ljubljana – Slovenskemu tolarju se, kot kaže, izteka zadnje leto življenja. Evro počasi postaja del potrošniške zavesti, že čez dober mesec dni bo zasedel tudi obvezno mesto ob tolarju na računih, izveskih, cenikih, etiketah, regalnih lističih, promocijskem gradivu itn. Naj spomnimo: zakonodajalec je določil, da morajo ponudniki začeti informativno dvojno označevanje cen 1. marca 2006 – ne glede na to, da tečaj tedaj še ne bo natančno določen. Ponudniki blaga in storitev se na to že pridno pripravljajo, informacije in pojasnila jim pripravljajo ministrstvo za gospodarstvo in cehovska združenja.

Združenje za trgovino pri GZS je bilo ves čas razprave o dvojnem označevanju cen najdejavnejši sogovornik uradnih snovalcev prehoda na evro pri označevanju cen. Mimogrede, trgovci so tedaj zgolj za las zgrešili »zmago«; kljub dolgotrajnim in strokovno utemeljenim prizadevanjem jim ni uspelo prepričati zakonodajalca, da bi določil obveznost dvojnega označevanja cen na datum uvedbe fiksnega tečaja, zato je predsednik združenja Stanko Brodnjak celo odstopil s položaja. Tudi po sprejetju zakona ostaja združenje aktivno in je zgleden servis članom. Ker so se vprašanja o dvojnem označevanju cen začela pogosteje pojavljati, je (v januarju in februarju) pripravilo veliko dodatnih posvetov, na katerih udeležencem predstavlja določila zakona o dvojnem označevanju cen – ne le s stališča ponudnika, temveč tudi potrošnika. Seznanja jih s splošnimi načeli uvajanja evra in povezanimi temami. Posebno vabljivi so posveti zato, ker lahko udeleženci postavljajo vprašanja neposredno odgovornim. Nemara je zato obisk posvetov čedalje množičnejši.

Najprej nekaj pomembnejših zakonskih določil. Ponudniki morajo cene blaga in storitev, namenjenih potrošnikom (zakon ne posega v odnose med podjetji), označiti v obeh valutah, vodilni in drugi. To pravilo ne velja za cene za enoto izdelka, zneske na izpiskih tehtnic, digitalnih prikazovalnikih cen in poštnih znamkah. Poleg tega določa zakon vrsto izjem: med njimi so avtomati za točenje goriva na bencinskih črpalkah (dovolj je oznaka cene za liter goriva v obeh valutah in menjalni tečaj, evrska cena mora imeti tri decimalna mesta), katalogi (ponudniki lahko katalogu priložijo cenik s cenami v obeh valutah in menjalni tečaj), na oddelkih mesnice, ribarnice, delikatese in kruha (nujen je le cenik za vse blago v obeh valutah), prodajnih avtomatih, pri prodaji knjig, igrah na srečo. Zakon poenostavlja dvojno označevanje cen za mala podjetja z največ desetimi zaposlenimi, obrtnike in kmete. Za preračunavanje cen se uporablja menjalni tečaj kot število s šestimi značilnimi mesti. Vsota, ki jo mora potrošnik plačati, se zaokroži na najbližji cent oziroma stotin, če je znesek natančno na sredini, se zaokroži navzgor. Ponudnik mora na računu za blago ali storitev navesti valuti za končno vsoto.

Kot je za Delo povedala sekretarka v združenju za trgovino Mateja Tilia, je njihove člane zanimalo, ali imata račun in predračun enak status po zakonu, ali bo na razprodajah treba v obeh valutah navajati staro in novo ceno (odgovor je pritrdilen, na etiketi bodo štiri cene), kaj velja za pogodbe, ki imajo vlogo računa, ali se morajo določilom zakona podrejati tudi maloobmejne prodajalne (da), kako mora prodajalec označiti konfekcijo, uvoženo iz matične družbe v tujini in ki ima na etiketi že zdaj zapisano evrsko ceno (cena mora biti po paritetnem tečaju), izvedeli so za obvezna obvestila o tečaju, potarnali, da bodo imeli težave pri izdelkih, ki imajo že zdaj neznatne etikete (preračunana cena bo vzela dodatni prostor, zapis pa bo majhen in nemara slabo viden). Vrsto vprašanj so postavili o izjemah, programski opremi, programiranju tehtnic, blagajn itn. Mateja Tilia: "V podjetjih so različno pripravljeni, lahko pa rečem, da so se začeli s tem ukvarjati zelo resno, nekateri pa prostovoljno že preizkušajo dvojno označevanje."

Ministrstvo za gospodarstvo, ki po načrtu evrokoordinacije aktivno sodeluje z GZS pri predstavitvi zakona trgovcem in drugim ponudnikom blaga in storitev, ima odgovore na vsa vprašanja. Tako je suvereno, a skopo zatrdil generalni direktor direktorata za notranji trg Peter Puhan. Težav ne pričakuje, optimizem utemeljuje tudi s konkretnimi primeri. V BTC, hali A, so v Sparovi trgovini na primer že vsi izdelki označeni z dvojno ceno – v skladu z zakonom. Nad njegovim izvajanjem bo bedel republiški tržni inšpektorat.

Preberite v četrtkovem tiskamen Delu.