Ljubljana - Potem ko se je v ponedeljek iztekel rok, do katerega so potencialni ponudniki morali na obrambno ministrstvo oddati ponudbe za dobavo lahkih oklepnih vozil 8x8, na ministrstvu podatkov o številu prispelih ponudb do končanja postopka odpiranja ponudb in obveščanja ponudnikov ne morejo posredovati javnosti, so pojasnili na ministrstvu. Kot sta napovedali, pa sta ponudbi oddali Sistemska tehnika z Raven na Koroškem in trzinsko podjetje Rotis, kar so danes v obeh podjetjih tudi potrdili.
Ker gre za naročilo zaupne narave, razpis ni bil javno objavljen, je pa ministrstvo k oddaji ponudbe povabilo možne ponudnike znotraj EU. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, je ponudbeno dokumentacijo dvignilo pet potencialnih ponudnikov.
Naročilo oklepnih osemkolesnikov, ki naj bi zamenjali tanke, je skladno s srednjeročnim obrambnim programom 2005-2010, v katerem je za nabavo nove univerzalne platforme kolesnega vozila 8x8 namenjenih 63 milijard tolarjev. Dobavitelja oklepnih vozil pa bodo po pojasnilih obrambnega ministrstva predvidoma izbrali do konca letošnjega leta.
Oddajo ponudbe na ministrstvo za obrambo je danes potrdil direktor podjetja Rotis Ivan Črnkovič iz Trzina, ki namerava oklepno vozilo patria AMV 8x8 po licenci finskega podjetja Patria izdelovati v Sloveniji. Kje natančno naj bi ga izdelovali, Črnkovič ni želel pojasniti, dejal je le, da je več možnosti.
V Sistemski tehniki, ki je del skupine Viator&Vektor, je posebna delovna skupina pod vodstvom namestnika direktorja Milana Švajgerja ponudbo pripravljala dva meseca in pol. Po oceni direktorja družbe Jožeta Studenčnika je ponudba "profesionalno in dobro pripravljena", za podjetje pa bi pridobitev posla predstavljalo "normalno" nadaljevanje vojaškega dela proizvodnje, v okviru katerega neposredno dela 47 ljudi, posredno pa okoli sto, je pojasnil Studenčnik.
Sistemska tehnika bi, v primeru da dobi naročilo, za potrebe slovenske vojske izdelovala oklepna vozila krpan 8x8, in sicer po Steyrjevi licenci za vozilo pandur 2, pri čemer je krpan po Studenčnikovih besedah nekoliko spremenjen in prilagojen slovenskim potrebam. Ob tem bi morali v družbi, ki se je na ta projekt več let intenzivno pripravljala in trenutno zaposluje 316 ljudi, tudi dodatno zaposliti okoli 50 ljudi, je dejal direktor podjetja.
Studenčnik tudi poudarja, da je Sistemska tehnika edino podjetje v Sloveniji, ki tovrstno vojaško opremo izdeluje na slovenskem trgu. "Menim, da tako zahtevne proizvodnje ni mogoče kakovostni vzpostaviti čez noč," ob tem pravi Studenčnik in dodaja, da v nasprotnem primeru lahko "samo kupiš drugje in prodaš naprej".
Sistemska tehnika je sicer marca oddala zadnjega od petih letos izdelanih oklepnih vozil valuk 6x6 za slovensko vojsko, v devetih letih pa jih je skupno naredila 85. Imajo pa z ministrstvom za obrambo še naprej sklenjeno pogodbo za vzdrževanje in servisiranje teh vozil, čemur bo deloma namenjena tudi načrtovana nova hala v velikosti okoli 6000 kvadratnih metrov, ki jo bodo predvidoma začeli graditi v jeseni, končana pa naj bi bila jeseni prihodnje leto.