V Leku nekaj deset presežnih delavcev

Ljubljanska farmacevtska družba Lek bo letos predčasno upokojila ali prekinila delovno razmerje iz poslovnih razlogov nekaj deset zaposlenim.

Objavljeno
20. januar 2006 15.51
Ljubljana - Ljubljanska farmacevtska družba Lek, ki deluje v okviru Novartisove generične družbe Sandoz, bo letos predčasno upokojila ali prekinila delovno razmerje iz poslovnih razlogov nekaj deset zaposlenim. "Številka se utegne gibati med 40 in 50, vendar ni dokončna, saj imamo odprtih 50 novih delovnih mest," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedala predsednica uprave Leka Janja Bratoš. Lek je lani ob 657 milijonih dolarjev prihodkov ustvaril 101 milijon dolarjev dobička iz poslovanja.

Zmanjšanje števila zaposlenih je predvideno na vseh poslovnih področjih z izjemo razvoja in biofarmacevtike, kjer bodo dodatno zaposlovali. Na teh dveh področjih utegnejo najti zaposlitev tudi nekateri od presežnih delavcev, zato predsednica sindikata v Leku Liljana Erženičnik ocenjuje, da številka o 40 do 50 presežnih delavcih ni dokončna in bo verjetno nekoliko nižja. Večina zaposlenih je s položajem seznanjena, je povedala novinarjem po novinarski konferenci uprave ter napovedala, da se bodo o višini odpravnin, ki je sicer določena v podjetniški kolektivni pogodbi, še pogajali.

Lek je že lani zmanjšal število zaposlenih za 194 na 2843. Zmanjševanje števila delovnih mest je posledica nove organiziranosti Sandoza, ki so se ji morali prilagoditi tudi v Ljubljani, je povedala Bratoševa. Zagotovila je še, da Lek ohranja in razvija vse obstoječe lokacije v Sloveniji.

Odločitev za globalni tip organizacije

Sandoz je globalno podjetje. S svojimi lastnimi marketiško prodajnimi ekipami ali predstavništvi je prisoten je več kot 100 trgih, ima pa tudi veliko proizvodnih obratov na več trgih. Da bi lahko ključne faktorje uspeha čim boljše izrabljal, se je konec lanskega leta odločil za globalni tip organizacije, je pojasnila Bratoševa. To pomeni večjo avtonomijo trgom, večjo centralizacijo trgov, predvsem pa konkurenčno upravljanje z viri, je povedala.

V novo organiziranost je vpet tudi Lek

Kot je povedala Bratoševa, je Lek ključen steber razvoja, kar je razvidno tudi iz podatkov o višini naložb. Lekov razvojni center izvaja četrtino vseh razvojnih aktivnosti v skupini, obseg vlaganj v njegove razvojno raziskovalne aktivnosti pa je lani dosegel 72 milijonov dolarjev. "Smo kompetenčni center za razvoj vertikalno integriranih proizvodov, torej gotovih izdelkov, ki vključujejo naše lastne učinkovine," je pojasnila Bratoševa. So tudi globalni proizvodni center za učinkovine in gotove izdelke. Izpostavila je še, da je Lek ena redkih družb v Evropi, ki se je v 90. letih lotila biofarmacevtike.

V okviru nove organiziranosti se vsi trgi upravljajo centralno za Sandoz, Leku pa je podeljena nova vloga, je povedala Bratoševa. Z novo organiziranostjo se namreč pojavijo oskrbovalni centri za posamezne regije, ki zagotavljajo čim boljši servis posameznim trgom in Lek je pridobil vlogo oskrbovalnega centra za centralno in vzhodno Evropo ter Slovenijo. "To pomeni, da oskrbujemo regijo s proizvodi, ki prihajajo iz proizvodnih centrov po vsem svetu," je povedala Bratoševa.

Poslovni rezultat je dober

Lekova prodaja v letu 2005 je bila za 0,4 odstotka višja kot v letu prej, dobiček iz poslovanja pa je bil manjši za 18 odstotkov, je povedala direktorica financ Anette Weber. "Poslovni rezultat je dober, v skladu s pričakovanji," je ocenila Bratoševa ter dodala, da je dobiček družbe kakovostno predstavljen v okviru Sandoza. Delež Lekove prodaje v prodaji Sandoza predstavlja 14 odstotkov.

Lek je lani največ prodaje ustvaril z zdravili na recept, in sicer v višini 529 milijonov dolarjev, prodaja zdravil brez recepta pa je znašala 75,2 milijona dolarjev. Drugi Lekovi programi, v katere zaradi prenosa v Novartis od začetka leta 2005 ni več vključen program veterine, so prinesli 52,3 milijona dolarjev prihodkov. Lek je lani prenesel del dejavnosti programa veterine v Novartisovo Veterino, drugi del dejavnosti programa veterine pa v samostojno družbo Lek veterina, poleg tega je na poslovne rezultate vplivala tudi prekinitev pogodbe o sodelovanju z mešanim podjetjem Sanofy-Synthelabo-Lek, je pojasnila Bratoševa.

Lek je lani na domačem trgu ustvaril 10,8 odstotka prihodkov. Prodaja v srednji in vzhodni Evropi je predstavljala 53,1 odstotka vseh prihodkov, v zahodni Evropi, ZDA in v prekomorskih državah pa 36,1 odstotka. Tako so ZDA tudi lani ostale vodilni Lekov trg. Paradni konj pa je po besedah Bratoševe Rusija, kjer so lani zabeležili 40,8-odstotno rast prodaje.

Cilj Sandoza je do leta 2010 postati vodilna generična družba v svetu z letnim obsegom prodaje v višini 10 milijard dolarjev, je povedala Webrova. To pomeni letno rast prodaje v višini 16 odstotkov, saj je Sandoz lani ustvaril 4,7 milijarde dolarjev prihodkov. Svetovni trg generičnih zdravil naj bi v tem obdobju beležil letne rasti prodaje v višini 11 odstotkov in leta 2010 dosegel 106 milijard dolarjev.

Za Novartisom še eno rekordno leto

Glavni izvršni direktor Sandoza in predsednik nadzornega sveta Leka Andreas Rummelt je v četrtek ob predstavitvi Novartisovih poslovnih rezultatov v Baslu zanikal, da bi v Leku prišlo do množičnih odpuščanj. Priznal je, da obstajajo nekatera področja, ki bodo opuščena zaradi nove organiziranosti Sandoza in kjer bo presežek zaposlenih, vendar bodo to v Leku kompenzirali z novimi zaposlitvami. Pri tem je omenil predvsem področja razvoja, biofarmacevtike, informacijske tehnologije in proizvodnje.

Novartis, katerega del je od leta 2002 tudi Lek, je lani ustvaril 32,2 milijarde dolarjev prihodkov od prodaje, kar je 14 odstotkov več kot leta 2004. Čisti dobiček pa se je povečal za deset odstotkov na 6,14 milijarde dolarjev. Za družbo je še eno rekordno leto, je v četrtek v Baslu komentiral prvi mož družbe Daniel Vasella.