Houston - V Teksasu, kjer je približno četrtina vseh ameriških predelovalnih zmogljivosti, so iz previdnosti že zaprli šest rafinerij. Skupaj še s štirimi, ki so zaradi uničenja po orkanu Katrina še vedno zaprte v Louisiani in Mississippiju, tako v ZDA predelajo 1,4 milijona sodov nafte na dan manj kot običajno, zato analitiki pričakujejo, da se bodo razmere na trgu naftnih derivatov še zaostrile. Za nemoteno oskrbo bodo namreč ZDA morale uporabiti strateške rezerve, od škode, ki jo bo povzročila Rita, pa bo odvisno, kako hitro bo mogoče proizvodnjo na prizadetih območjih obnoviti.
V času, ko se severna polobla pripravlja na zimo, bo ozko grlo nastalo predvsem pri oskrbi s kurilnim oljem. Strokovnjaki še opozarjajo, da so tokrat na poti orkana tudi pomembne zmogljivosti za pridobivanje in transport zemeljskega plina, kjer pa bo izpad oskrbe teže nadomestiti – strateških rezerv za plin namreč ni.
Borzna cena surove nafte je danes v pričakovanju udarca orkana Rita na obalo Teksasa ponovno presegla 68 dolarjev za sod. Do popoldneva se je zahodnoteksaška lahka nafta podražila za 1,21 dolarja oziroma na 68,01 dolarja, še vedno pa je slabe tri dolarje pod rekordom 70,85 dolarja za sod, ki ga je dosegla po uničevalnem naletu orkana Katrina. Severnomorski brent v Londonu se je včeraj podražil za 85 centov, na 65,58 dolarja.
EU pripravljena pomagati ZDA
Članice Evropske unije so s sprostitvijo dodatnih strateških naftnih rezerv pripravljene pomagati ZDA, če bi njeno naftno industrijo prizadel bližajoči se orkan Rita, je v Bruslju povedal Helmut Schmitt von Sydow z direktorata Evropske komisije za energijo in promet. Članice unije so naftne rezerve sprostile že ob divjanju orkana Katrina, ki je prizadel ameriško naftno industrijo v Mehiškem zalivu, to pa so pripravljene storiti tudi v primeru Rite, če bi ta prizadela naftno industrijo v Teksasu, je pojasnil von Sydow. Dodal je, da v tem trenutku ni razlogov za takšne ukrepe.
Von Sydow pa je ob tem napovedal, da bo EU, če bo potrebno ukrepanje, tudi ZDA pozvala, naj si prizadevajo za znižanje domače porabe. Večina članic EU ima po besedah predstavnika komisije naftne rezerve, ki zadoščajo za več kot 90 dni, kolikor je spodnja dogovorjena meja, vendar pa bi se v primeru nove sprostitve zaloge v nekaterih državah zmanjšale pod to mejo.
Ker so zaloge dizelskega goriva manjše kot zaloge bencina, pa komisija članicam priporoča, naj sproščajo predvsem rezerve slednjega. Von Sydow je tudi povedal, da v EU ta čas poteka "akademska razprava" o ukrepih, ki bi bili potrebni, če bi prišlo do naftne krize, kakršen je recimo prepoved vožnje ob nedeljah.
Tudi IEA bi lahko pomagala
Tudi mednarodna agencija za energijo (IEA) ima na voljo zasilne postopke, s katerimi bi lahko sprostila zaloge nafte, če bo orkan Rita oviral dobavo nafte iz Mehiškega zaliva, je dejal direktor IEA Claude Mandil . Če bo prišlo do prekinitev dobave, lahko agencija ponovno hitro ukrepa in sprosti nafto iz zasilnih rezerv, je dejal Mandil.
Agencija se je po orkanu Katrina, ki je prizadel naftno proizvodnjo in rafinerije na območju Mehiškega zaliva, s članicami dogovorila, da so v 30 dneh sprostile po 60 milijonov sodov (159 litrov) nafte in naftnih proizvodov na dan.