Ljubljana – Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak pozdravlja aktivnosti paradržavnih skladov v smeri umika iz gospodarstva in verjame, da sta sklada ocenila smotrnost umika iz lastništva Mercatorja. "O postopkih oz. načinu prodaje pa bodo, verjamem, da z veseljem in argumentirano pojasnili tisti, ki so te postopke tudi peljali," je ob robu današnje predstavitve programa ustanavljanja gospodarskih predstavništev dejal Vizjak.
Kot je še povedal Vizjak, se mu zdi logično, da država od primera do primera oceni, v katerem podjetju je smiselno ohranjati delež in v katerem ne, sicer pa je njegov komentar, tako Vizjak, le načelen, saj ministrstvo teh postopkov ni vodilo.
Vsebinsko pomembnejši argument za prodajo približno 30-odstotnega in ne, kot je poudaril, večinskega deleža Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe v Mercatorju, pa je po njegovih besedah ta, da so pomembno besedo v lastniški strukturi družbe dosegli tudi domači dobavitelji.
Po njegovih ocenah je za dobavitelje v živilsko predelovani panogi to pomemben korak k temu, da bodo imeli pri domačem trgovcu določeno besedo. Po njegovih besedah so v preteklosti dobavitelji, ko so želeli vstopiti v trgovski sistem, pogosto naleteli na težave, zato meni, da je "tudi dolgoročno naš največji trgovec lahko uspešen, če dela z dobavitelji po metodi win-win".
Vizjak je komentiral tudi vpliv prodaje deleža v Mercatorju na potrošnika. "Verjamem, da je tudi potrošnik na nek način pomemben in zaščiten, saj gre za manjšinski delež," je dejal minister, ki sicer v prihodnje zagovarja le na ekonomskih razlogih utemeljene posle.
S prodajo sledijo strategiji nadaljnjega razvoja Slovenije
Slovenska odškodninska družba in Kapitalska družba sta se za odprodajo svojih lastniških deležev v Mercatorju odločili zato, ker je odprodaja državnega premoženja v gospodarstvu ključen del strategije nadaljnjega razvoja Slovenije, so danes sporočili iz obeh družb.
Država že sedaj ni imela odločilnega vpliva na upravljanje Mercatorja, zato je odločitev o prodaji delnic slovenskim investitorjem smiselna, so še pojasnili v obeh družbah. Sod in Kad s tem sledita tudi strategijam razvoja svojih portfeljev, Mercatorju pa omogočata nadaljnji razvoj v skladu z zastavljeno strategijo. Ker Kad in Sod verjameta v razvojne načrte uprave, podpirata dokapitalizacijo Mercatorja še naprej.
Pogodbi o prodaji, ki so ju sklenili v torek, vsebujeta odložni pogoj in ju bosta morala potrditi še upravni odbor Sod oz. nadzorni svet družbe Kad. Po kakšni ceni so prodali delnice Mercatorja, v obeh družbah niso navedli, so pa zapisali, da je bila ponujena cena primerljiva s tisto, ki jo je uprava Mercatorja določila za dokapitalizacijo in je v skladu z opravljenimi cenitvami. Po podatkih Pivovarne Laško je uprava Mercatorja v predlogu dokapitalizacije predlagala odkupno ceno za delnico v višini 38.000 tolarjev.
SD je za ukrepanje proti vodstvu Kad in Sod
Poslanska skupina SD je predsednika vlade Janeza Janšo pozvala, naj zaradi odločitve Kad in Sod o načinu prodaje deležev v Mercatorju takoj ukrepa proti vodilnim v obeh skladih. Odločitev skladov je v nasprotju z obljubami iz koalicijske pogodbe, da se bo država postopno in transparentno umikala iz gospodarstva, je v sporočilu za javnost zapisal poslanec SD Dušan Kumer.
Poslance SD v oči bode neodgovorno in neetično ravnanje vlade do državljanov, zaposlenih, lastnikov kapitala in domačih ter tujih investitorjev."Z načinom prodaje je namreč izločila neprivilegirane delničarje in investitorje, prelomila obljubo, da bo ustvarjala dobre pogoje za tuje investicije in jasno pokazala željo po ustvarjanju novih elit - naddržavljanov."
Kot še navajajo v SD, bodo počakali na uradno sklenitev pogodbe in se takrat odločili o nadaljnjem ravnanju. Že sedaj pa poleg vlade k ukrepanju pozivajo tudi člane strateškega sveta, saj je večina članov, tudi javno, ostro nasprotovala netransparentnemu, neodgovornemu in neetičnemu delovanju vlade.
Pivovarna Laško ima dovolj denarja
Iz Pivovarne Laško so sporočili, da so že pred časom pojasnili, da so za nakup deleža v Mercatorju zainteresirani, kljub temu da jih uprava Mercatorja ni povabila k dokapitalizaciji. V predlogu slednje je uprava Mercatorja predlagala odkupno ceno za delnico 38.000 tolarjev.
Uprava Mercatorja ima zagotovo največ informacij o poslovanju družbe in njenih prihodnjih načrtih. V Pivovarni Laško zato verjamejo, da je takšna cena povsem korektna, še posebej ob predpostavki, da gre za nakup 13-odstotnega deleža družbe Mercator, ki ni ne kontrolni ne prevzemni delež. Ob tako majhnem deležu in dejstvu, da med nadzorniki ni zaposlenih iz vrst Pivovarne Laško, je nemogoče govoriti o kakršnemkoli vplivu na poslovanje družbe Mercator. Sicer pa ima Pivovarna Laško v mnogih odličnih slovenskih družbah bistveno pomembnejše lastniške deleže. To so Sava, Perutnina Ptuj, Infond, Delo in še mnoge druge.
Poslovanje skupine Pivovarna Laško, kjer so združeni slovenski proizvajalci pijač, je v skladu s pričakovanji, so sporočili iz Pivovarne Laško. Neto zadolženost celotne skupine Pivovarna Laško znaša 23 milijard tolarjev, pri letnem planiranem denarnem toku (EBITDA) 12 milijard tolarjev. Zato so govorice v zvezi z prezadolženostjo te družbe pretirane in nesmiselne, so še sporočili iz Laškega.