Ljubljana - Trgovinska menjava med Slovenijo in Rusijo je lani dosegla 801,5 milijona evrov oz. skoraj milijardo dolarjev, kar je dolgoročni cilj, ki sta si ga že pred časom zastavili državi, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pred ponedeljkovim obiskom močne vladno-gospodarske delegacije v Rusiji dejal minister za gospodarstvo Andrej Vizjak. Ob tem je dodal, da je možnosti za sodelovanje med državama veliko, pri čemer je posebej izpostavil področje energetike.
Slovenija si želi stabilno oskrbo z energenti, prav zato vlada podpira sodelovanje med slovenskimi in ruskimi podjetji na tem področju, je dejal Vizjak in pozdravil konkretne pogovore med družbami, v prvi vrsti nedavne pogovore predstavnikov Lukoila s predstavniki Petrola, Nafte Lendava in Geoplina. Minister je napovedal, da se bo med drugimi v Moskvi srečal tudi s predsednikom največje plinske družbe na svetu Gazprom Aleksejem Millerjem.
Glede 129 milijonov dolarjev klirinškega dolga nekdanje Sovjetske zveze, ki ga je prevzela Rusija, je Vizjak dejal, da gre slovenska vlada v Rusijo s predlogom, da se ta poplača z dobavo opreme. V prvi vrsti gre tu za opremo za posodobitev termoelektrarn in daljnovodov, je dejal minister in opozoril, da je ena izmed pomembnih tem tudi vprašanje dolgoročnih pogodb za dobavo plina Sloveniji. Prejšnje dolgoročne pogodbe so se iztekle, zato si slovenska stran želi podpis novih, je dejal.
Delovne skupine medvladne komisije
Vizjak je spregovoril tudi o medvladni komisiji za trgovinsko-gospodarsko in znanstveno-tehnično sodelovanje, katere namen je vzpodbujanje in krepitev gospodarskega sodelovanje na bilateralni ravni. V okviru komisije deluje sedem delovnih skupin, in sicer skupina za področje okrepitve trgovinsko-gospodarskega sodelovanja, skupina za energetiko, skupina za znanost in tehnologijo, skupina za kmetijstvo in živilsko industrijo, skupina za gradbeništvo in inženiring, skupina za bančno in valutno-finančno sodelovanje ter skupina regionalno sodelovanje.
Kot je dejal Vizjak, se prva skupina ukvarja s povečanjem blagovne menjave in sodelovanje na področju turizma, pri čemer je predvsem aktualno vprašanje olajšanja pridobitve vizumov za ruske državljane, ki si želijo obiskati Slovenijo. Skupina za energetiko se bo ukvarjala s povečanjem sodelovanja na tem področju, delovna skupina za znanost in tehnolgijo pa si bo prizadeva za sodelovanje na področju nanotehnologije, tehnologij za trajnostno gospodarstvo, zdravja ter tehnoloških platform.
Sodelovanje na področju kmetijstva in živilske industrije je za Slovenijo posebej pomembno na področjih za izmenjavo raziskovalnih dosežkov, krepitev sodelovanja med veterinarskimi službami in krepitev sodelovanja s področja investicij v žvilskopredelovalni industriji, lesni industriji in proizvodnji kmetijske mehanizacije. Delovna skupina za gradbeništvo in inženiring se osredotoča na sodelovanje na področju gradbenih investicij, skupina za bančno in valutno-finančno sodelovanje pa se osredotoča na reševanje odprtih zadev s področja klirinškega salda, obravnava pa tudi tekoče sodelovanje na finančnem in bančnem področju.
Delovna skupina za regionalno sodelovanje pa se zavzema za sodelovanje med Slovenijo in različnimi ruskimi pokrajinami. Doslej je bil podpisan memorandumu o sodelovanju z moskovsko pokrajino, ministrstvo za gospodarstvo pa se za podobno sodelovanje zavzema tudi s sverdlovsko, leningradsko, čeljabinsko, novosibirsko in rostovsko pokrajino ter Republiko Tatarstan. Vse omenjene regije so pokazale interes za podpis memoranduma, postopki pa so v teku, je dejal Vizjak.
Vladno-gospodarsko delegacijo, ki bo Rusijo obiskala med 29. in 31. majem, bo vodil predsednik vlade Janez Janša, poleg Vizjaka in močne gospodarske delegacije pa bodo v njej še minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel, minister za obrambo Karl Erjavec in ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič.