Za UMTS Mobitel, Simobil in T-2

Na razpis za dodelitev radijskih frekvenc za opravljanje storitev tretje generacije mobilnih telekomunikacij UMTS so se prijavili Mobitel, Simobil in T-2.

Objavljeno
01. september 2006 16.43
Najnovejši UMTS telefoni
Ljubljana - Na javni razpis Agencije za pošto in elektronske komunikacije RS (APEK) za dodelitev radijskih frekvenc za opravljanje storitev tretje generacije mobilnih telekomunikacij UMTS, ki se je iztekel danes opoldne, so se prijavili Mobitel, Simobil in T-2. Ponudbe bodo javno odpirali v ponedeljek, nato pa jih bo preučila posebna strokovna komisija.

Agencija bo, kot so še pojasnili, izdala tri odločbe za tri radijske frekvence za opravljanje storitev UMTS, pri čemer lahko en ponudnik prejme eno odločbo. Odločbe za dodelitev frekvenc bo APEK izdal najkasneje v osmih mesecih, prizadevajo pa si, da bi bile te izdane čimprej. V primeru, da zaradi nepravilnih ponudb agencija ne izbere nobenega ponudnika, lahko razpis po potrebi ponovi.

Mobitel sicer že ima licenco UMTS, pridobil jo je novembra 2001. Na APEK danes niso želeli dajati kakršnihkoli pojasnil v zvezi s prijavo Mobitela na novi razpis za storitve UMTS. "V ponedeljek je javno odpiranje ponudb in strokovna komisija bo potem odločila, kdo lahko dobi frekvenco," so bili skopi na agenciji.

V Mobitelu pa so v sporočilu za javnost zapisali, da želijo z razširitvijo frekvenčnega območja, namenjenega UMTS, zagotoviti še višje prenosne hitrosti, vpeljati nove multimedijske storitve, izboljšati pokritost na ruralnih območjih in znotraj stavb ter povečati zmogljivosti omrežja.

Kot še navajajo v Mobitelu, so razlogi za prijavo na razpis APEK za opravljanje storitev UMTS razvojno naravnani, saj namerava družba v prihodnosti uvajati nove tehnologije in storitve, bistveno nadgraditi zmogljivosti omrežja ter izboljšati pokritost znotraj stavb in na ruralnih območjih.

Za učinkovito rabo omejene naravne dobrine v prihodnjih 15 letih bo moral vsak izbrani ponudnik plačati minimalno 1,5 milijarde tolarjev; Mobitel je pred skoraj petimi leti za licenco UMTS odštel kar 22 milijard tolarjev.