Nova Gorica – “Na podlagi vseh informacij in polinformacij, ki jih imamo, lahko sklepamo, da se naši lastniki intenzivno pripravljajo, da nas bodo zamenjali,” je predsednik uprave Hita Branko Tomažič včeraj odgovoril na vprašanje Dela, kakšno odločitev pričakuje od novega nadzornega sveta Hita (ki se bo po napovedih sodeč sestal danes) glede vodenja tega največjega slovenskega turistično-igralniškega podjetja. Zdajšnja Hitova uprava, katere člana sta poleg Tomažiča tudi Silvan Križman in Borut Jamnik, pa bi, če bi se lastniki odločili za zamenjavo, novemu vodstvu očitno prepustila v upravljanje družbo, ki je v zadnjem letu dosegla, kot je na včerajšnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave, izjemne poslovne rezultate.
Branko Tomažič je za javnost poudaril, da je bilo lansko leto za Hit najuspešnejše doslej, in sicer ne le zaradi dobrih finančnih rezultatov, temveč tudi zaradi razvojnih projektov. Izjemne rezultate so poleg družbe Hit dosegla tudi povezana podjetja, torej devet odvisnih družb v skupini Hit v Sloveniji in tujini. Skupina Hit je lani namreč ustvarila 66,5 milijarde tolarjev, to je skoraj četrtino (24 odstotkov) več kot predlani, čisti dobiček pa je znašal sedem milijard tolarjev in je bil torej za dobro tretjino (34 odstotkov) večji kot predlanski. V predstavitvi poslovnih rezultatov je predsednik Hitove uprave med drugim zatrdil, da je bilo zelo uspešno tudi prvo leto poslovanja podjetja v Črni gori, s čimer je zavrnil nekatere drugačne informacije v javnosti; podjetje Hit Montenegro je z več kot 11 milijoni evrov realizacije preseglo poslovne načrte. Poleg tega je bil Hitov hotel Maestoso, je opozoril Tomažič na včerajšnji novinarski konferenci, lani razglašen za najboljšega med 200 črnogorskimi hoteli (tudi najsodobnejšimi).
Vzrokov za izjemno uspešno poslovanje Hita je po mnenju predsednika uprave več; med njimi sta nedvomno zelo natančno določena strategija razvoja in njeno uresničevanje, poleg nje pa znanje, uvajanje visoke tehnologije in kadri, ki zmorejo in znajo narediti načrtovano, je poudaril. “Menim, da so lanski rezultati odlična podlaga za nadaljevanje takega poslovanja po dokončanem zdajšnjem naložbenem ciklusu,” je dejal. Opozoril pa je tudi, da je moral Hit lani za davke, prispevke in dajatve nameniti kar 29 milijard tolarjev.
Lansko leto je bilo za Hit tudi leto priprav na uresničevanje novih razvojnih projektov, ki jih je na včerajšnji novinarski konferenci predstavil član uprave Silvan Križman. Najpomembnejši naložbeni načrti, ki jih že uresničujejo oziroma jih bodo začeli letos, so: rekonstrukcija in dograditev novogoriškega igralniško-zabaviščnega središča Park, dograditev Perle, nov igralniško-zabaviščni center v Šentilju in igralni salon na mednarodnem mejnem prehodu Vrtojba. Poleg tega zdaj z odvisno družbo Daimond gradi prostore za lani ustanovljeno družbo ICIT – Inovacijski center igralniških tehnologij. Hit je načrtoval tudi naložbo v Peruju, kjer bi (v Limi) odkupil polovico kapitala delujočega igralniškega podjetja, vendar zanjo ni dobil soglasja ministrstva za finance, je povedal Branko Tomažič. Očitno pa je Hitova uprava zdaj izločena, kot je opozoril Tomažič, tudi iz priprav za spremembo igralniške oz. davčne zakonodaje, ki naj bi zagotovila uresničitev skupnega projekta Hita in ameriškega partnerja Harrah,s Entertainment.
Na včerajšnji novinarski konferenci so predstavniki Hita med drugim povedali, da se je Hit odločil za uradno pritožbo na evropsko komisijo oz. njen direktorat za notranji trg zaradi omejevanja oglaševanja v Avstriji za tuje prireditelje iger na srečo.
Preberite v sredini tiskani izdaji Dela.