Letalec (The Aviator); Režiser: Martin Scorsese (avtor Tolp New Yorka, Dobrih fantov, Taksista). Igralci: Leonardo DiCaprio (Tolpe New Yorka, Ujemi me, če moreš, Titanik), Cate Blanchett (Elizabeth, Gospodar prstanov), Kate Beckinsale (Podzemlje, Pearl Harbor), Jude Law (Alfie, Sovražnik pred vrati)
Za kaj pravzaprav gre?
Leonardo DiCaprio igra Howarda Hughesa, ekscentričnega multimilijonarja, ženskarja, filmarja in letalskega izumitelja, ki je sebe najraje doživljal kot letalca. Letalec se osredotoči na najplodnejše obdobje Hughesovega življenja, od sredine 1920 do 1940, ter nam predstavi zakulisno zgodbo o Hughesu, ki si je drznil več, ki je letel više, dlje in hitreje kot kateri koli drug Zemljan, pri tem pa je snemal bolj bombastične (Hell's Angels), bolj nasilne (Brazgotinec) in bolj seksualno stimulirane filme (The Outlaw) kot kateri koli drug tedanji producent. Z zanosom in nepremagljivim občutkom za tedanjo dobo je film zrežiral Martin Scorsese, zapriseženi cinefil in virtuozni cineast. Letalec je dobitnik petih oskarjev.
Posebnosti jadralnih letal (Luka Žnidaršič, jadralni pilot):
•jadralno letalo ima v krilih rezervoarje za vodo (200 litrov), saj mora biti ob ugodnih vremenskih razmerah čim težje. Vodo pilot pred pristankom spusti iz kril, zato letalo za seboj pušča vidno sled vodnih kapljic;
•jadralna letala se ponavadi sestavljajo in razstavljajo (zaradi prostorske stiske v hangarjih). Pilotu pri tem pomagata še eden ali dva pomočnika, letalo pa sestavijo v pičlih 10 minutah;
•jadralna letala so izdelana iz steklenih in ogljikovih vlaken, ki so prepojena s smolo epoksi. Imajo izredno gladke površine, ki so obdelane ročno. Vsa so bele barve, da se na soncu površine čim manj segrejejo. Razpon kril sodobnih jadralnih letal meri 15–30 metrov.
Letalec je vaš film če so vam bili všeč ...
➊Barry Lyndon (1975)
Irski pohlepnež osvoji srce bogate vdove in nato zavzame še položaj njenega pokojnega moža v aristokratskem svetu 18. stoletja. Kubricova vizija o vzponu in padcu mladega povzpetnika, posneta po knjigi Williama M. Thackerayja.
➋Nixon (1995)
Kontroverzna zgodba o bivšem ameriškem predsedniku Richardu M. Nixonu, edinem, čigar predsedovanje se je končalo z odstopom. Nixon, posnet na različne filmske materiale, kombiniran s črno-belo fotografijo, precej spominja na Wellesovega Državljana Kana.
➌Ujemi me, če me moreš (2002)
Posnet po istoimenski avtobiografiji Franka Abagnala. Prebrisanega fanta, ki je končal le srednjo šolo, se izdajal za pilota, zdravnika, odvetnika in učitelja, hkrati pa kopičil bogastvo z unovčevanjem ponarejenih čekov, je odlično poosebil Leonardo DiCaprio.
Zanimivosti
•Howard Hughes je že v zgodnji mladosti sklenil, da bo podedovano premoženje vložil v snemanje filma Hell's Angels o prvi svetovni vojni. Hughes ni le bil producent tega filma, sam je odigral vse nevarne prizore, skonstruiral posebno letalo za potrebe filma in med snemanjem uničil več opreme kot kateri koli drug film tega časa.
•Projekt je spodbudil Leonardo DiCaprio, ki se lotil Hughesove biografije drugače od vseh dotedanjih filmarjev – namesto na norost v poznejših letih se je želel osredotočiti na njegovo eksplozivno, ustvarjalno in vizionarsko mladost.
•Film podrobno raziskuje Hughesove bolezni: izgubo sluha v otroštvu in nediagnosticirano obsesivno-kompulzivno motnjo v kombinaciji z globoko zakoreninjeno fobijo pred bacili.
Na prodajnih mestih z Delom in Slovenskimi novicami od 25. novembra. Zbirko Vikendova filmoteka ali paket petih DVD lahko naročite po telefonu 080/11-99. Več informacij: www.delo.si/filmi.