Ljubljana- »Naša prvotna ideja je bila, da bi z drevesnih vej visele revije. Ker smo ugotovili, da bi bil projekt težko izvedljiv, smo se odločili za knjižno ponudbo,« je povedala Tina Popovič iz združenja ustvarjalcev CodeEp. Knjigarna Azil je pomagala pri realizaciji ideje in večina slovenskih založb je z veseljem sprejela ponudbo. Organizatorjem so podarile nekaj knjig po lastnem izboru, ki so med vikendi na voljo za brezplačno prebiranje pod krošnjami vrb na Plečnikovem nabrežju v Trnovem. Knjižnica ali čitalnica? »Predvsem so knjižna dela, ki smo jih pridobili, namenjena branju na prostem. Za kakšen dan pa si jih lahko obiskovalci odnesejo tudi domov,« odgovarja Tina.
Ideja o knjižnici oziroma čitalnici je bila prvič realizirana v okviru letošnjega Festivala pomladi kot eden izmed spremljevalnih dogodkov, na katerega so se odzvali mnogi naključni obiskovalci. »Premalokrat se ljudje spomnimo, da bi knjigo prebirali v mestnem parku,« pravi Tina.
Zato so se codeepovci odločili, da bodo branje v naravi spodbujali tudi poleti. Knjige so prejšnji vikend zložili na leseno poličko in jih skupaj z rdečimi blazinicami odnesli na Plečnikovo stopnišče ob Ljubljanici. »V interesu nam je bilo nekam dati knjige, ki smo jih nabrali med založbami. Ta del Ljubljane je sploh mrtev, zato smo ga hoteli oživiti in tukaj nameravamo narediti v prihodnje še več dogodkov,« pravi Tina. Pod krošnjami vrb je ob petkih, sobotah in nedeljah na voljo okoli tristo strokovnih in leposlovnih knjig, vodnikov, revij in časopisov. »Vsaka izmed založb nam je podarila približno deset povečini novejših naslovov. Nobene založbe nismo hoteli posebej izpostaviti, vse so približno enako zastopane,« je še povedala.
Kljub temu da prave promocije za čitalnico še niso izvedli, je bil odziv v prvih treh dneh presenetljivo dober. Dela so na nabrežju prebirali ljudje različnih profilov in starosti; mladi, starejši, otroci, turisti. Med njimi so se našli tudi takšni, ki so ves dan brali eno knjigo, par ljudi pa si je knjigo izposodilo tudi čez noč. »Odziv je dejansko dober, prišla sta celo dva predstavnika založb, ki jih nismo povabili k sodelovanju, pa sta nam podarila nekaj naslovov,« je navdušena Tina.
V naslednjih tednih tudi nekaj spremljevalnih dogodkov
V prihajajočih poletnih tednih se poleg čitalnice obeta tudi kopica spremljevalnih dogodkov, vendar je dokončen program še v nastajanju. Napovedujejo manjše koncerte, predavanje delavsko-punkerske univerze, stripovsko delavnico Cirila Horjaka, branje pravljic in otroške delavnice.
Čitalnica naj bi postala mobilna enota
Sicer si codeepovci prizadevajo, da bi čitalnica pod krošnjami postala neke vrste mobilna enota, ki bi se selila med različnimi slovenskimi festivali in na različnih koncih Slovenije širila bralne navade. »Branje je postala preveč individualna zadeva in želeli smo si, da bi se razširila tudi praksa skupinskega branja. Sodelovati pa si želimo tudi z drugimi mesti, ker je res škoda, da knjige neizkoriščene ležijo v naših prostorih,« pravi Tina.