Davek, ki združuje in hkrati razdružuje

Končujejo se 11. slovenski dnevi knjige, ki so bili letos zlasti v znamenju ničelne stopnje DDV za knjigo.

Objavljeno
22. april 2006 11.02
Ljubljana – Dve akciji sta sinhrono zavrtali v letošnje dneve knjige. Prvo je začel Forum za kulturo in podprlo Strokovno združenje založnikov in knjigotržcev Slovenije, drugo so začeli v založbi Sanje, obe pa kličeta po uvedbi ničelne stopnje DDV za knjigo. S cenami, podpisi podpore in obljubo, da ne bodo odnehali kar tako.

Včerajšnji dan brez DDV za knjigo je na sejemskih stojnicah slovenskih dnevov knjige seveda povzročil dodatne popuste pri cenah knjižnih naslovov (in sicer 7,83 odstotka), a je bila akcija zamišljena zlasti kot simbolni pritisk na politiko; čeprav so jo morali založniki izpeljati na lasten račun, iz svojega žepa. Pobudi upravnega odbora strokovnega združenja založnikov in knjigotržcev, da so knjige ves dan na prodaj brez obračunanega DDV, se je sicer pridružila večina založb, ne pa nekatere večje in pomembnejše, kot so Založba Mladinska knjiga, Nova revija, Vale Novak, DZS in nekatere manjše založniške hiše. Tako direktor Nove revije Tomaž Zalaznik pojasnjuje, da na Dnevih knjige vedno ponujajo maksimalne popuste, brezplačno pa ne morejo dajati. "Poleg tega se nam je zdela akcija malce nespretna. Ali s tem ne izničiš celotnega tedna? Na prireditvi imajo vsi pravico knjige kupovati pod enakimi pogoji, mar ne!" Tudi v Založbi Mladinska knjiga odgovarjajo podobno. Za kupce so pripravili posebno prodajno ponudbo, kjer je bilo mogoče nekatere naslove knjig kupiti tudi do 50 odstotkov ceneje. Pri nakupu treh knjig iz zbirke Žepnice je bila kupcu tretja, najcenejša, celo podarjena. Skoraj osemodstotni dodatni popust se je tako izgubil v večjem.

Ali bodo dovolj močan pritisk za to, da knjiga ne bi bila obremenjena z DDV, pomenili zbrani podpisi (do včeraj popoldne več kot 1600), ki jih po različnih krajih – in tudi na spletu – od srede spodbuja založba Sanje? Direktor Rok Zavrtanik s peticijsko zahtevo napoveduje zahteven boj, saj je po njegovem mnenju Slovenija ta čas preplavljena s plitkim podjetniškim razmišljanjem.

"Najpomembneje je, da Slovenke in Slovenci sprevidijo izjemen pomen in učinke DDV na knjigo. To ne bo lahka naloga, saj se pomembnosti vpliva DDV za knjigo ne zavedajo celo nekateri predstavniki najuglednejše zveze avtorjev v Sloveniji, da o naših politikih sploh ne govorimo. Upam, da si bodo ogledali seznam pobudnikov in prvopodpisnikov peticije, na katerem so tudi akademik Kajetan Kovič, Milan Dekleva, Tone Pavček, Kristina Brenkova in Desa Muck ali pa dr. Martin Žnideršič, morda celo največji strokovnjak založništva in knjigotrštva, kar smo jih Slovenci kdaj imeli. Zamisliti se morajo tudi največji skeptiki," dodaja Zavrtanik, ki na primeru svoje založbe učinek davka pojasnjuje takole: " Izjemno težko prisluženi denar, ki ga zdaj od naše založbe prejme država, bi zadostoval za izdajo najmanj desetih knjig na leto. Hkrati bi bile bistveno cenejše, saj bi se zelo dvignile naklade ." Je eden od skeptikov, ki ni prepričan o boju proti DDV na knjigo, tudi predsednik Društva slovenskih pisateljev? Vlado Žabot odgovarja, da upravni odbor društva zagovarja znižano davčno stopnjo, povečanje obveznega odkupa domače beletristike in humanistike za knjižnično mrežo in uvedbo subvencij, ki se bodo dodeljevale avtorjem, ne pa založbam. " Od znižane davčne stopnje nekaj dobi proračun, od povečanega odkupa za knjižnice pridobijo založniki zajamčeno število knjig za odkup, s subvencijami pa avtorji. Nihče ne bi nič izgubil, za vse pa bi bila taka rešitev lahko sprejemljiva. Zgled so skandinavske države, tega si nismo sami izmislili," je kratek Žabot.

Preberite v sobotni tiskani izdaji Dela.