EPK Po mirnem avgustu spektakularen september

Zanimanje tujih obiskovalcev in novinarjev nad pričakovanji, največ pozornosti je EPK dobil v avstrijskih medijih

Objavljeno
14. avgust 2012 13.26
Peter Rak, kultura
Peter Rak, kultura
Težko bi rekli, da se v Mariboru in partnerskih mestih avgusta nič ne dogaja, res pa so obrati Evropske prestolnice kulture trenutno počasnejši. Toda to je le kratko zatišje, že septembra se obeta vrsta dogodkov, številni med njimi bodo imeli tudi spektakelske razsežnosti.

Najbolj živahno bo že prvi teden, ko se začenja festival Mars, na Trgu Leona Štuklja pa bo nastopila ena trenutno najbolj vročih glasbenih skupin, islandska Sigur Rós. Poleg šestih studijskih albumov in vrste projektov filmske glasbe, med drugim za takšne uspešnice kot Vanilla Sky in 127 ur ter kopico evropskih produkcij, so udarni predvsem njihovi nastopi v živo. Te obiskovalci opisujejo s samimi presežniki, njihova posebnost pa niso samo glasba in scenski učinki, temveč tudi edinstven jezik, ki so ga poimenovali vonlenska; gre za izmišljene tekste, sestavljene iz vokalnih vložkov, zlogov, ki se ujemajo z glasbeno podlago in imajo prej vlogo instrumenta kot vokala.

Spektakelski romunski Faust

Ni dvoma, da bo za koncert Islandcev – pri nas bodo nastopili v okviru svetovne turneje, ki so jo začeli nedavno v ZDA – osrednji mariborski trg premajhen, verjetno pa bo nekaj dni kasneje premajhna tudi nekdanja tovarniška dvorana TVT na Studencih. V Maribor namreč prihaja romunsko gledališče Radu Stanca s spektaklom Faust. Gre za projekt romunskega režiserja Silvia Purcareteja, narejen po motivih Goethejeve drame, v predstavi o mračnem filozofu oziroma znanstveniku, ki svojo dušo v zameno za večno mladost proda hudiču, pa poleg stotih nastopajočih neposredno sodelujejo tudi gledalci.

Predstava, prvotno uprizorjena v velikanskem opuščenem tovarniškem kompleksu, je zaradi tehnične zahtevnosti doslej redko gostovala zunaj domačega kraja, med drugim je požela veliko navdušenje na Edinburškem festivalu. Purcarete, ki ga je Evropa odkrila v osemdesetih, ko je bil umetniški vodja gledališča v Krajovi in je spektakularne uprizoritve klasičnih besedil pogosto postavljal na nenavadna prizorišča, bolj kot na verbalno stavi na vizualno gledališče.

V okviru programskega sklopa EPK Oder med nebom in zemljo bomo septembra na velikem odru SNG Maribor videli še legendarno japonsko skupino plesa butoh Sankai Juku (v japonščini studio med goro in morjem), ki jo je v sedemdesetih ustanovil veliki maestro Ushio Amagatsu. Njegov butoh je skoraj svečeniško filozofski, kar bodo plesalci prikazali tudi v predstavi Tobari, ki govori o sreči in žalosti, luči in temi, življenju in smrti.

Avstrijci najbolj pozorni

Do izteka leta se bo v Mariboru in partnerskih mestih zvrstilo še nekaj sto drugih projektov, očitno pa so bili organizatorji zelo prepričljivi tudi v prvih sedmih mesecih. To dokazuje izjemna rast števila obiskovalcev, na mariborskih ulicah je videti tudi Japonce in Američane, predvsem pa zapisi v tujih medijih. Poljska revija Herito, ki pokriva kulturo in politiko, je objavila dolg dvojezičen članek v poljščini in angleščini o mestu in kulturnem programu ter intervjuja z direktorico zavoda Maribor 2012 Suzano Žilič Fišer in programskim direktorjem Mitjo Čandrom. Italijanski časnik Viaggi je objavil dve strani dolg članek o EPK v Mariboru in opisal nekatere dogodke in projekte, kot so Svetlobno mestno obzidje in Ulični stripi, nemška radijska postaja WDR5 je v oddaji Scala predvajala skoraj enourno reportažo Terryja Alberchta, na spletni strani www.worldtravelguide.net je Jonny Payne opisal svoje doživljanje letošnje evropske prestolnice kulture ...

Avstrijska revija Megaphone se je posvetila predvsem festivalu Lent, pa tudi sicer se zdi zanimanje avstrijskih medijev največje. V Kleine Zeitungu, ki zelo natančno spremlja dogajanje, je pred kratkim izšel članek o zboru Carmina Slovenica ter glasbenem gledališču, ki je v koprodukciji s festivalom Ruhrtriennale in Steirischem Herbst predstavilo dogodek z naslovom When the mountain changed its clothing, ta bo otvoril tudi letošnje Borštnikovo srečanje, direktorica graškega festivala Veronica Kaup-Hasler pa je orisala most med tremi prestolnicami kulture, Gradcem, ki je ta naziv nosil leta 2003, Porurjem, kjer so svoj program izvedli lani, ter Mariborom.