O dediščini socializma na filmskem platnu

Mednarodna konferenca o dediščini socializma, tokrat s poudarkom na filmu in industrijski dediščini.

Objavljeno
31. avgust 2012 19.53
T. C., Delo.si
T. C., Delo.si
Maribor - Mednarodna ustanova Forum slovanskih kultur v okviru programa EPK v Mariboru 20. in 21. septembra pripravlja prvo mednarodno konferenco o dediščini socializma, tokrat s poudarkom na filmu in industrijski dediščini. Konference se bo udeležilo več kot ducat svetovno uveljavljenih filmskih ustvarjalcev in več drugih strokovnjakov, piše STA.

Socializem je zelo definirano obdobje, a je premalo raziskano in premalo obdelano, ugotavlja predsednica Foruma slovanskih kultur Andreja Rihter. »Poznamo, vsaj po mojem vedenju zgodovinarja, zelo veliko negativnih prizvokov, zelo malo pa se posvečamo tistim vrednotam, ki jih je socializem prinašal s seboj in smo jih nekako pozabili,« je dejala na novinarski konferenci v Mariboru.

V forumu so za glavno temo prve mednarodne konference o dediščini socializma izbrali film, ki je po besedah Rihterjeve kot eno izmed orodij v socializmu zelo dobro živelo, imelo svoje posebno poslanstvo, svojo mednarodno smer. Napovedala je, da bodo na konferenci govorili o filmu kot o materialni dediščini, tudi kot o delu industrijske dediščine, dopolnili pa jo bodo ustvarjalci v obdobju socializma, ki bodo predstavili svoje zgodbe.

Obdobje socializma je v mnogih državah pomenilo razcvet filma, hkrati pa je socializem kot ideologija, kot politika v filmskem področju pomenil tudi marsikatero težavo, je ob predstavitvi vsebine konference povedal scenarist in režiser Tone Frelih. Organizatorji so zato kot goste konference poskušali izbrati tiste ustvarjalce, ki so v svojih državah imeli določene težave.

Prek osebnih zgodb bodo Ryszard Bugajski, Karoly Makk, Judit Elek, Krsto Papić in drugi razkrili, kakšne različne oblike je imela socialistična ideologija v njihovih državah, kako jih je znala izkoriščati, uveljavljati, kakšne so bile programske tendence, kako je prihajalo do določenega nabora filmov in katere vsebine so bile v določenem obdobju tabu teme, je napovedal Frelih.

Drugi del konference bo osvetlil industrijsko dediščino socializma, vsebinsko pa se v ta del konference vključuje pododbor za kulturo, različnost in dediščino odbora Sveta Evrope za kulturo, znanost, izobraževanje in medije. Kot je napovedala Rihterjeva, bo predstavljeno poročilo, ki ga pripravlja Svet Evrope o industrijski dediščini, o njenem uničenju ali obnovi.

V okviru konference bodo 21. septembra podelili tudi nagrado za najboljši petminutni dokumentarni film na temo dediščina socializma, izbran na mednarodnem natečaju.

Letošnja konferenca je prva v nizu tovrstnih konferenc, ki naj bi jih prirejali vsako leto na določeno temo dediščine socializma, je napovedala Rihterjeva. Sporočila je tudi, da je Forum slovanskih kultur kot prva mednarodna ustanova s sedežem v Sloveniji postal partner Unescu.