Nova rock generacija: Jure Kremenšek, pevec skupine Dandelion children

Glasba je moja identiteta.

Objavljeno
21. avgust 2012 14.29
Petra Jerina
Petra Jerina
Po sedmih letih delovanja s svojo skupino Dandelion children se lahko Jure Kremenšek pohvali s petimi albumi in tremi v delu. To je gotovo­ eden najbolj produktivnih ­glasbenikov pri nas.

Prihaja iz družine z glasbenim zaledjem, saj je bil oče bobnar. Inštrument je nasledila sestra Katja, Jure je kupil kitaro in to je bil neuradni začetek skupine Dandelion children. Kot kitarist in bobnarka sta začela preigravati glasbo ameriškega rock dueta The White Stripes. Leta 2006 je sledil prvi koncert, od takrat je skupina stalnica slovenskih odrov. Ko se jim je pridružil še Anže na kitari in basu, so postali trio in tako delujejo ­zadnjih pet let.

Jure Kremenšek je glasbo poslušal od malega. Prvi ga je navdušil DJ Bobo, njegovo kaseto je vrtel brez prestanka. Potem je počasi spoznaval ostalo in presnemaval kasete. Všeč so mu bile dive, kot je Celine Dion, ki jih je mama imela v avtu, poslušal je Natalie Imbruglio, kasneje nu metalce Limp Bizkit, potem je izšla plošča Gorillaz s skladbo Clint Eastwood. Za Kremenška je bil to prelomni album, saj ga je povsem navdušilo, da lahko en umetnik ustvari toliko različne glasbe. »Nisem mogel verjeti, kaj poslušam. Ugotovil sem, kdo je ta človek, spoznal glasbo skupine Blur in to je močno vplivalo name.« Takrat je v roke vzel akustično kitaro, na papirju je imel napisane osnovne akorde. Ob poslušanju demo posnetkov, ki jih je izdal pevec zasedbe Blur Damon Albarn, je poskusil tudi sam. »Njegova glasba je bila tako preprosta in minimalistična. Ko sem začel, sem samo delal in snemal in delal in snemal.« Takrat o glasbi še ni vedel ničesar, pravi, da se je vsega lotil napačno. »Na težji način sem se naučil, da je ritem pomemben, da so neka pravila.«

Glasba ima pri Kremenšku vodilno vlogo. »V glasbo sem tako zabredel, da je to moja identiteta. Samo to delam, samo snemam, pišem, ustvarjam. Glasba je povsod. Če je ne delam, jo poslušam, gledam dokumentarce in intervjuje z glasbeniki.«

S skupino ne čuti potrebe po omejevanju znotraj ene glasbene zvrsti, kar jim prinaša inovativne skladbe in svež zvok. Kreativnost znajo dobro unovčiti tudi na glasbenih natečajih, saj počasi zmanjkuje tistih, na katerih niso slavili. Zmage na natečajih, kot sta Šourock in Rock izziv, so jim prinesle večjo prepoznavnost in boljše možnosti. Kot eni izmed zmagovalcev Slovenskega tedna glasbe so letos igrali tudi na Rock Otočcu in na srbskem Exitu. Po napornem koncertnem urniku bo skupina naredila premor do septembrskega koncerta v Kinu Šiška, čim prej pa si želijo končati projekte in izdati albume, ki nastajajo.