London - Mineva leto dni od znamenitega globalnega koncerta Live 8, ko so največje zvezde glasbenega sveta, med njimi omenimo samo U2, Madonno, Paula McCartneyja, nastopile na 10 koncertnih prizoriščih po svetu. Njihov namen je bil enoten - razširiti zavest o pomanjkanju v Afriki.
Po besedah organizatorjev je dogodek preko televizije spremljalo tri milijarde ljudi, na samih prizoriščih se jih je zbralo 1.5 milijona in več kot 30 milijonov je podpisalo peticijo na spletni strani.
Šest dni kasneje (koncert se je zgodil 2. julija 2005) so najbogatejše države na svetu oznanile dodatno pomoč za Afriko in ukrepe glede trgovine, zdravstva in odpisa dolga.
Pozornost množičnih medijev
Toda sedaj, pravi Bob Geldof, irski glasbenik in idejni vodja globalnega koncerta, so države G8 nekako “padle s poti”, da bi uresničile svoje obljube. Je torej Live 8 res kaj spremenil, se sprašuje novinar zabavne rubrike na BBC-ju Ian Youngs. Ali je publika le uživala v koncertih in kmalu pozabila na sporočilo ter enako dovolila politikom?
Geldof pravi, da je Live 8 uspel: Zaradi Live 8 je manj lačnih, več otrok se izobražuje v šolah, več ljudi se zdravi. “To je dovolj zame,” pravi Geldof, “toda ni dovolj, saj morajo biti obljube v celoti izpolnjene.”
Midge Ure, Geldofova desna roka pri izvedbi Live 8 in Live Aid pred 21 leti, meni, da je lanskoletni dogodek uspel predvsem v širjenju zavesti o problemu: “Mislim, da je pritegniti množične medije k nekemu problemu zelo zelo težko in to je bilo v našem primeru izjemno.”
Sprememba v odnosu
Spremembe so, javnost si še zmeraj želi spremeniti svet, pravi Midge Ure, čeprav je takoj po koncertu vse potihnilo, v glavnem tudi zaradi napada na londonsko podzemno železnico 7. julija. Live 8 je po besedah predstavnice podjetja Oxfam, ki je glavni partner v boju proti pomanjkanju, v ljudeh sprožil spoznanje, da lahko naredijo nekaj proti pomanjkanju, torej je prišlo do spremembe v odnosu.
Vendar tudi Live 8 ni ušel kritikam. Pevec Radioheadov Thom Yorke je nedavno dejal, da se njegova skupina ni udeležila nastopa zaradi nestrinjanja s samo idejo, saj naj bi po njegovem šlo samo za določeno obliko odvrnitve od resničnih problemov G8.
Po mnenju Geldofa pa je Live 8 imel politični in družbeni odmev, tako kot tudi vpliv na voditelje G8, lahko pa bi postal eden največjih lobijev na svetu. Zato, pravi Geldof, bi bilo smešno, če bi njegov doprinos smatrali kot nepomemben. Sedaj se o temah o pomanjkanju govori na najvišjem nivoju globalne politike, za to si prizadevajo tudi globalni aktivisti, katerih število se vsak dan zvišuje. In tudi to je del Live 8, dodaja Geldof.