Maribor/Ljubljana – Danes priporočamo lutkovno predstavo za otroke v Mariboru, v okviru festivala Mladi levi pa otvoritev razstave Muzej prekinjenih ljubezni v mestnem muzeju in gledališko predstavo Amid The Clouds v Stari elektrarni.
Abecedna juha ali Otroška enciklopedija
Naivni divadlo Liberec, eno izmed prvih profesionalnih lutkovnih gledališč v nekdanji Češkoslovaški, deluje od leta 1949. Za umetniško pot ustanove, ki jo kritiki uvrščajo v sam vrh češke lutkovne ustvarjalnosti, so ves čas skrbela velika imena lutkarstva, denimo Jan Schmid in diplomant praške Akademije lepih umetnosti DAMU Pavel Polák, ki sicer ustvarja tudi v Sloveniji. Bogati repertoar češke lutkovne hiše tvorijo tako klasične kot nekonvencionalne in moderne predstave, s katerimi je osvojila številna ugledna priznanja. Medtem, ko je Naivno gledališče Liberec vse do 90. let prakticiralo princip hišnih režiserjev, zadnja leta vabi k sodelovanju režiserje iz drugih čeških gledališlč in tujine, od začetka 70. let pa organizira mednarodno uveljavljeni festival Mateřinka. Tukajšnje občinstvo lutk se čeških gostov zagotovo spomni po lutkovni komediji Brezglavi vitez, ki so si jo lahko ogledali na lanskih festivalih Poletni lutkovni pristan in Trnfest. Če je omenjena uprizoritev gledalce popeljala v humorno aktualizirane pravljice, ki so jih v preteklosti po Češki razširjali ljudski lutkarji, pa bo ansambel tokrat skuhal prav posebno juho. Abecedna juha ali Otroška enciklopedija govori o šestih nenavadnih kuharicah, ki zavzamejo kuhinjo. Iz velikega lonca z abecedno juho zajemajo posamezne črke in iz njih izpeljujejo drobne zgodbice, pravljice, pesmice ali uganke. Da pa znanja ne bi bilo moč pridobiti prelahko, se vmeša velika muha ... Predstavo je kot kombinacijo igrane in lutkovne umetnosti postavila Michaela Homolová, ki je v lutkovni svet vstopila v najstniških letih s priključitvijo k amaterskemu gledališču v Bratislavi, danes pa ustvarja v več gledališčih.
Poletni lutkovni pristan in Mini poletje, 2006. Jan Bolek. Naivno gledališče Liberec, Češka. Režija: Michaela Homolová. Likovna zasnova in scenografija: Barbora Jakubková. Glasba: Miroslav Ošanec. Igrajo: Karolína Rottová, Jana Vyšohlídová, Tomáš Bělohlávek, Marek Sykora, Zuzana Schmidová, Zuzana Kolomazníková, Helena Fantlová. Lutkovna predstava za otroke, starejše od 7 let.
Kazinska dvorana, Maribor. Danes ob 18.00. Mini teater, Ljubljana. V ned., 20. 8., ob 11.00 in 18.30. Brezplačne vstopnice.
Mladi Levi, mednarodni festival (17. 8.–27. 8.).
Muzej prekinjenih ljubezni
Avtorja: Olinka Vištica, Dražen Grubišić. Razstava.
Ena najlepših slovenskih popevk pravi: »Le zakaj, ko ljubezen umre, pogreba ni? Brez rož in brez časti se vedno vse konča.« Na koncu o prekinjeni ljubezni zaključi še: »In v srcu nosiš jo, da vse življenje te boli.« Slovenska romantična pesniška tradicija pozna še bolj drastično in grozljivo situacijo: v Prešernovi pesnitvi Neiztrohnjeno srce je pesnik že mrtev in celo pokopan, njegovo srce pa zaradi nesrečne ljubezni še vedno bije iz odprtega groba, ker so v njem zakopane pesmi, ki jih bolečina ni spustila na plan. Že Antigona je vedela, da je mrtvim treba zagotoviti smrt s pokopom, z neko simbolno gesto, ki je predpogoj, »da krene letni čas«. Muzej prekinjenih ljubezni (Muzej prekinutih veza) hrvaških umetnikov Olinke Vištica in Dražena Grubušića je zbirka predmetov, ki so jih zanjo prostovoljno darovali protagonisti prekinjenih ljubezenskih zvez. Odprti razpis je prebivalcem Ljubljane omogočil, da kot »umetniki ljubezni« svoji prekinjeni zvezi zagotovijo »čast«, pokop, ki si ga zasluži. Da bi se lahko življenje nadaljevalo.
Mestni muzej Ljubljana. Otvoritev ob 12.00.
Amid The Clouds
Nocoj bo program letošnjega festivala Mladi levi v Stari elektrarni gostil še predstavo iranskega dramatika in režiserja Amira Reze Koohestanija (1978), ki je v zadnjih letih s svojim delom prodrl na evropske gledališke odre. Drama Amid The Clouds, ki je leta 2004 nastala v rezidenčnem programu za mlade dramatike v znanem londonskem gledališču Royal Court, z metaforičnim jezikom pripoveduje zgodbo o mladem emigrantskem paru, nosečem dekletu in njenem fantu, ki ju v iskanju boljšega življenja na meji med Hrvaško in Slovenijo ustavi reka Sava. »Koohestanijeve drame so scenariji čustev in hkrati polne realističnih dialogov in temnih pogledov, ki so dotiki. V Iranu je namreč na odru prepovedan dotik med moškim in žensko,« pravijo organizatorji festivala, tudi zato naj bi se režiser odločil dotike uprizoriti prek jezika. Amir Reza Koohestani je svojo prvo dramo And the Day Never Came napisal leta 1999, svoj prvi uspeh pa je doživel že naslednje leto, ko je napisal in krstno uprizoril svojo drugo dramo The Murmuring Tales, s tretjo dramo Dance On Glasses (2002) pa je Koohestani okusil mednarodni uspeh, ki mu je omogočil umetniško rezidenco v londonskem Royal Court, kjer je nastala drama Amid The Clouds. S svojimi predstavami je Koohestani doslej obiskal vrsto uglednih evropskih in latinsko-ameriških gledaliških festivalov.
Amir Reza Koohestani. Mehr Theatrical Group (Shiraz), Wiener Festwochen, KunstenFESTIVALdesArts, Théatre de la Bastille. Režija: Amir Reza Koohestani. Glasba: Ali Bahrami. Oblikovanje svetlobe: Farshid Mosadequ. Igrata: Baran Hosari, Hassan Madjooni. Gledališka predstava.
Stara elektrarna, Ljubljana. Gostovanje ob 20.00. V perzijskem jeziku z angleškimi podnapisi. 1500, 1000 (študenti) sit.
Več o dogodkih in prireditvah v Deloskopu