Na videz nezdružljivo

V Berlinskem muzeju fotografije bodo odprli razstavo Men, war & peace fotografov Helmuta Newtona, Jamesa Nachtweya in Davida LaChapella.

Objavljeno
29. november 2006 07.00
JANUAR - Umrl je nemški fotograf svetovnega slovesa Helmut Newton.
Berlin - V Berlinskem muzeju fotografije bodo v nedeljo odprli razstavo Men, war & peace, ki bo na ogled do 20. maja 2007. Tokrat bodo predastavili fotografije legendarnega Helmuta Newtona, modnega fotografa Davida LaChapella in vojnega reporterja Jamesa Nachtweya.

Leta 1920 v Berlinu rojeni sin judovskega tovarnarja je z osemnajstimi, leti pred nacizmom prebegnil v Singapur in se nato ustalil v Avstraliji, kjer se je pričel ukvarjati z modno fotografijo, s katero je kasneje tudi zaslovel. Helmutu Newtonu je preboj v svetovni modni vrh uspel šele v šestdesetih, ko se je preselil v Pariz in pričel fotografije objavljati v že takrat etablirani modni reviji Vogue. Njegova stilizirana fotografija, pogosto prežeta z erotično, včasih celo sadomazohistično in fetišistično vsebino, je postala neke vrste ikona, sam avtor pa zaščitna znamka. Newton, ki je najraje fotografiral v črno beli tehniki je s svojim delom navdihnil generacije fotografov, ki so prišli za njim. Njegove fotografije so krojile modne smernice, razbijale tabuje in človeško telo prikazale, kot ga ni do tedaj še nihče. Tokrat bodo razstavili njegove portrete moških.

Pravo nasprotje Newtonu pa na razstavi predstavljajo fotografije Jamesa Nachtweya, verjetno najbolj znanega še živečega vojnega fotografa. Nachtwey, ki je od leta 1984 hišni fotograf ameriškega tednika Time je s fotoaparatom obredel praktično vsa krizna žarišča, ki so vzplamtela v zadnjih tridesetih letih. Zaradi vztrajnega prikazovanja človeške bede in trpljenja se ga je prijel vzdevek “angažirani fotograf”, vpogled v njegovo delo pa je predstavil tudi švicarski režiser Christian Frei, ki ga v dokumentarcu “War photographer” s kamero spremlja pri delu na bojiščih. Je eden od ustanoviteljev prestižne fotografske agencije VII, ki slovi po svojem kritičnem dokumentiranju svetovnih dogodkov. Fotografije Nachtweya pogosto izzvenijo kot globok moralni opomin in zaušnica človeški ignoraci.

David LaChapelle je svojo profesionalno pot začel pri Andyju Warholu, od katerega je na začetku kariere dobil svoje prvo naročilo. Njegovo delo mu je odprlo vrata v svet slavnih, kjer že več kot desetletje na svojstven, kičast in včasih bizaren način v objektiv lovi hedonistično življenje družbene smetane. Portretiral je zvezdnikov, ki so v tabloidih stalno prisotni - Marilyna Mansona, Madonno, Pamelo Anderson, Eminema in Paris Hilton. Postavlja jih v popolnoma umetna in natančno zrežirana okolja, ki skupaj s portretiranci tvorijo nenavadne in kontroverzne fotografije. In prav s kontroverznostjo je LaChapelle morda vezni člen med stilizirano modno filozofijo Newtona in realističnim in krutim a še vedno izredno estetskim načinom prikaza ljudi na fotografijah Nachtweya.