Petnajsta edicija festivala Mladi levi je dogajanje zanetila s »predakcijo« Karavana s TAMičem po ljubljanskih ulicah, ki je posvečena vsem delavcem v Sloveniji. Žalostna usoda mariborskega Tama se je izkazala kot vizionarski moment, ki je napovedal današnjo verižno reakcijo ukinjanja številnih tovarniških obratov, predvsem pa je v ljudeh zasidral boleči dvom o kakršni koli vrnitvi zanesljive stabilnosti »delavskega razreda«.
Dogodek Karavana s TAMičem po ljubljanskih ulicah bo po včerajšnji prvi izvedbi danes znova ob 17. uri. Ponovil se bo angažirani poseg v središče Ljubljane – Tamov tovornjak si bo pot začel utirati na Trgu republike, linijo nadaljeval do Kongresnega trga, mimo Prešernovega trga, in po uri in pol pot sklenil na Dalmatinovi ulici pred Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije, kjer bodo karavano podprli tudi sindikalisti. Postanke na vseh omenjenih lokacijah bodo zaznamovali angažirani govori igralca Aljoše Ternovška in glasbena spremljava Papirniškega pihalnega orkestra Vevče.
Dokumentarni,
Dokumentarni principi in politično občutljive teme bodo tudi sicer nenehno navzoči v letošnjem festivalskem programu, vstavljeni pa bodo v gledališke formate, filme in predavanja. Delavnica, pridiga in javna intervencija pod mentorstvom performerja Reverend Billyja bo v aktivističnem slogu preiskala tukajšnje stanje potrošniške manije in zanimivo bo videti, koliko se naša odvisnost od permanentnega kupovanja že nevarno približuje tovrstni docela izrojeni ameriški obsesiji.
Romunska skupina ColectivA v projektu X MM DIN Y KM odkopava nevarne zakladnice dokumentov romunske obveščevalne službe Securitate, ki na eni strani odstirajo pretresljive zapise, po drugi pa se med njimi znajde tudi kopica izmišljenih dogodkov.
V zapuščino osebnih zapisov izumitelja in umetnika Acácia Nobreja se bo potopila portugalska ustvarjalka Patrícia Portela, ki bo večstransko »pozabljeno« osebnost med drugim predstavila tudi skozi žanr nemega filma.
Specifično ozračje parlamenta bo vzpostavil Roger Bernat iz Španije, ta bo gledalce pooblastil kot aktivne udeležence, ki se bodo v dveh urah prelevili v politične like in s pomočjo tehničnih pripomočkov (upajmo, da čim bolj zavzeto) debatirali, glasovali in odločali. Tako imenovani lažni parlament bo hkrati resničen. In obratno.
V realne javne prostore bo posegal tudi stari maček dokumentarnega žanra Stefan Kaegi, in sicer to pot v sklopu videopredavanja o prenosnem festivalu Ciudades Paralelas, ki poteka v Berlinu, Buenos Airesu, Varšavi in Zürichu.
Mlade leve bo zapolnila še serija predstav, ki bodo komunicirale z gledališko iluzijo, melanholijo, izčiščenimi vizualnimi poetikami, lutkami in zvočnimi (glasovnimi) raziskavami.
Festival s stališčem
Ideološka intonacija Mladih levov se gotovo kaže v pogumnem in aktualnem odzivu na trenutno kulturnopolitično stanje. Ne le skozi realizacijo dogodkov in vsebin, kot so denimo dvodelne minikonference Kako prelisičiti krizo? (na katerih bodo mednarodni gosti skozi perspektivo lastnih strokovnih izkušenj in sodelovanja z Mladimi levi opravili kritično retrospektivo razvoja festivala, predvsem pa se v času krize ozrli v prihodnost kulture in umetnosti), ampak s konkretnimi potezami uvedbe brezplačnih vstopnic in prevozov na dislocirana prizorišča.
Prostorom umetnosti bo odvzeta ekskluzivnost, namesto tega bo omogočen številčnejši vpogled v umetniške strukture, ki bodo pri tem brez dvoma deležne novih, drugačnih in inspirativnih komentarjev.