Ljubljana - Pri Mladinski knjigi so za mlade bralce pripravili zajeten kup novosti. V zbirki leposlovja za otroke so izšle slikanice Sto ugank Anje Štefan, z ilustracijami Jelke Reichman, Škrat Zguba in kameleon 3 avtorice in ilustratorke Jelke Godec-Schmidt ter Ponoči nikoli ne veš Cvetke Sokolov, njeno knjigo je z risbami opremil Peter Škerl. Nekoliko starejšim bralcem so namenili delo Barva kože - zgodbe o rasizmu, ki jih je izbral Tony Bradman in so izšle v prevodu Nine Zabukovec, ter knjigo Prividi sreče Jane Frey, ki jo je prevedla Alenka Veler.
Leposlovje za otroke
Slikanico Sto ugank je Anja Štefan začela pisati okrog leta 2000. Prvotno so bile njene uganke, opremljene z ilustracijami Jelke Reichman, objavljene v reviji Cicido. Kot je na današnji novinarski konferenci povedala Štefanova, se je najprej posvetila živalskim ugankam, kasneje pa je tematiko razširila še na človeški in živalski svet. Ko sta z Reichmanovo ustvarili že osemdeset ugank, sta se odločili, da bosta število zaokrožili na 100 in jih objavili v samostojni publikaciji.
Pri ustvarjanju slikanice Ponoči nikoli ne veš je avtorica Cvetka Sokolov želela poudariti problemski pristop zgodbe, ki obravnava temo tesnobe in strahu pred temo. Knjiga pripoveduje o fantu, ki se je odločil, da bo sam prespal v šotoru na domačem vrtu, a ga strahovi premagajo in se tako vrne na varno v hišo k staršem. S knjigo je avtorica mladim bralcem želela sporočiti, da je normalno, če se včasih premislijo ali odstopijo od stvari, ki si jo zadajo, odrasli pa so jim pri tem v pomoč in podporo.
Jelka Godec-Schmidt v tretji izdaji prigod Škrata Zgube in kameleona razkriva znamenitosti evropskih mest. Pri tem pa bralca ne vodi le skozi pripoved, temveč ga vanjo vključi, saj ga pri vsakem mestu čaka naloga. Avtorica je dejala, da si želi, da otroci ob branju njenih knjig v katerih raziskujejo neznane kraje, tudi uživajo. Za to je avtorica poskrbela z duhovitimi risbami.
Besedila za malce starejše
V košu literarnih predlogov za malce starejše bralce se je znašla tudi zbirka kratkih zgodb Barva kože - zgodbe o rasizmu Tonyja Bradmana. Skozi izbor kratkih zgodb različnih avtorjev, ki se odvijajo na različnih koncih sveta, Bradman prikaže, kako na mlade vpliva rasizem. Brankica Petkovič iz Mirovnega inštituta, avtorica spremne besede, je poudarila, da je rasizem prisoten tudi med slovensko mladino, zato bi bilo o njem potrebno pogosteje spregovoriti, zlasti s pomočjo literature.
Prividi sreče Jane Frey pripovedujejo o tem, kako se lahko zgodba mladega dekleta, ki navidezno nima težav v šoli ali z družino, spremeni v klasično narkomansko tragedijo. Odvisnik v začetku droge razume kot prostočasno aktivnost, ki pa sčasoma s seboj prinese določene posledice, je pojasnil urednik knjige Vasja Cerar. Avtorica snov za svoje romane črpa iz resničnega življenja mladostnikov.
Na novinarski konferenci so predstavili tudi šesti slovenski ponatis knjige Medvedek Pu A. A. Milneja, ki letos obeležuje 80-letnico. Knjiga, priljubljena tako pri mlajših kot pri starejših bralcih, je v slovenščini prvič izšla leta 1965 v prevodu Majde Stanovnik, ki je tudi tokrat poskrbela za posodobitev izdaje.
Poleg večnega Puja pa je pri Mladinski knjigi izšla tudi tretja iz serije knjig o doktorju Doolittlu, ki pripoveduje o nenavadnih prigodah njegovega življenja doma in presenetljivih pustolovščinah v tujih deželah. Knjigo o dobrodušnemu doktorju, ki ima raje živali kot ljudi, je v slovenščino prevedla Jana Unuk.
Dve zvočni knjigi Dese Muck
V zbirki Zvočnica so izdali dva nova naslova Dese Muck iz serije Anica, ki je bila letos po oceni mladih bralcev že četrtič zapored izbrana za najljubšo knjigo leta. Na zvočne medije so prenesli dela Anica in Počitnice ter Anica in Jakob, ki sta se tako pridružila predhodnicama Anica in velika skrivnost ter Anica in zajček.