Svet, ki izginja

V knjigarni Konzorcij bo od 28. marca na ogled prodajna razstava knjig z naslovom Svet, ki izginja.

Objavljeno
21. marec 2006 11.50
Svet, ki izginja
Ljubljana - Na svetu danes obstaja 5.000 živih jezikov. Vsako leto jih izumre okoli 25. Če se trendi družbenih sprememb, ki jih povzroča globalizacija, ne bodo spremenili, bo tako do konca stoletja živih le še slaba polovica danes poznanih jezikov.

A ne izginjajo le jeziki … na izumrtje so obsojena celotna ljudstva s svojo kulturo, običaji, načinom oblačenja, religijo, filozofijo, magijo … Razstavo Svet, ki izginja namenjamo knjigam, ki predstavljajo ogrožena ljudstva in plemena, težave, s katerimi se srečujejo in različne možnosti reševanja le-teh.

Na knjižni razstavi v knjigarni Konzorcij bo moč videti knjige, ki se z različnih vidikov dotikajo osrednje teme. Del razstave bo posvečen knjigam, ki se ukvarjajo s politično teorijo. Predvsem z vprašanji, kako v moderni družbi urediti sobivanje različnih etničnih skupin s svojimi družbenimi pravili in normami, ki seveda ne sovpadajo nujno z zakonodajo države, v kateri živijo. Aktualno je torej vprašanje, ali jim lahko vsilimo norme moderne pravne države, kot jih pozna razviti svet. Da se srečamo s tovrstno problematiko, ni potrebno odpotovati v osrčje Afrike. Isti razmislek je potreben tudi v Sloveniji, kjer se postavlja vprašanje, kako naj država nastopa do Romov, ki živijo po svojih pravilih. Med knjigami s področja politike bodo razstavljena tudi poročila ZN, knjige, ki preko statističnih pregledov opisujejo glavne probleme in posledice globalizacije ter knjige, ki opisujejo možnosti odpora prikrajšanih skupin.

V drugem sklopu knjig bodo predstavljena posamezna ljudstva. Knjige s tega področja so zelo raznovrstne. Od antropoloških študij posameznih ljudstev, njihovih navad, verovanj, magije, njihovega odnosa do časa (ki je relativen za različne kulture) ter do materialnih dobrin (npr. v knjigi Ekonomika kamene dobe, Marshall Sahlins, založba /*cf ) do antropoloških slovarjev, zbirk pripovedk, predstavitev jezikov (odličen je Dictionary of Languages, založbe Bloomsbury) …

Del razstave bo namenjen zgodovini – tako zgodovini posameznih področij, kjer živijo ogrožena ljudstva (Afrika, Latinska Amerika, Pakistan, Tajska, Nepal, Avstralija, Nova Zelandija … ), kot tudi zgodovini odnosa kolonizatorjev do manj razvitih kultur. Med njimi bodo zgodovinski pregledi, ki pokažejo, kako je prihod belcev vedno povzročil socialni propad domorodcev in z njim povezane probleme, kot tudi študije o tem, kako se ogrožena ljudstva lahko borijo za preživetje. O srečevanju Slovencev s tujimi ljudstvi govori le malo knjig, a nekaj takšnih bo na razstavi vendarle mogoče videti. Med njimi knjigo o Frideriku Baragi (Friderik Baraga, prvi slovenski misijonar in škof med Indijanci v Gornjem Michiganu, avtor Leon Vončina, izdala Mohorjeva družba Celovec) ter knjigo Zmaga Šmitka Srečevanja z drugačnostjo : slovenska izkustva eksotike (Didakta).

Posamezna področja, kjer živi več ljudstev, ki izginjajo, bomo predstavili tudi s knjigami s področja turistike: fotomonografijami, potopisi (med njimi z deli znanega slovenskega popotnika Toma Križnarja (npr. Nuba - čisti ljudje  in Mana - z biciklom med Indijanci …) in turističnimi vodniki. Ti so dostikrat prvi in neprecenljiv vir informacij tako o posameznih regijah kot o ljudeh, ki tam prebivajo ter o njihovi zgodovini in kulturi.