Ljubljana - Po lanskoletni, množično obiskani razstavi Zemlja, pogled z neba fotografa Yanna Arthusa-Bertranda, se bo Jakopičevo sprehajališče v parku Tivoli tudi letos preobrazilo v prostorno galerijo pod milim nebom. Tokrat bo pod organizacijsko taktirko agencije Proartes tam razstavljal eden najprodornejših slovenskih fotografov, Matjaž Krivic; na ogled bo več kot petdeset panoramskih fotografij velikega formata, ki jih je avtor v zadnjih letih posnel na najrazličnejših koncih sveta. Rdeča nit razstave so svetišča, prostori oziroma kraji čaščenja višjih sil, pri čemer se Krivic ni omejeval zgolj na institucionalno posvečene lokacije – v izboru del je moč zaslediti bolj »panteističen« pristop, saj je s posebno energijo ožarjena mesta avtor iskal tudi v naravi. Kar nekaj del je bilo posnetih tudi doma. Krivic v tem ciklu fotografij tematizira najžlahtnejšo dejavnost človeka, ki jo najdemo pri vseh kulturah sveta – z obeleževanjem svetih krajev, namenjenih obredom in kontemplaciji, se dotika predvsem neizmernega bogastva življenja samega.
Matjaž Krivic (Ljubljana, 1972) je fotografski samouk, katerega strma pot vzpona se je začela leta 2002. Takrat je v hudi konkurenci zmagal na fotografskem natečaju britanskega Kraljevega geografskega združenja, ki ga je razglasilo za fotografa leta. Leto kasneje mu je isto združenje podelilo tudi nagrado za najboljšo krajinsko fotografijo. Za Krivica je značilno, da se kot fotograf loteva naravnih lepot, posebnosti ljudi, njihovih kultur in verstev, pri čemer se ne izogiba socialnih tematik. V zadnjih letih je med drugim razstavljal na Kitajskem, v Tibetu, Moskvi, New Yorku, Londonu …, lani pa je sodeloval tudi na predstavitvi slovenske kulture v irskem mestu Cork, kulturni prestolnici Evrope. Krivic sodeluje z agencijami, kot sta francoski Sipa Press ter L'ilustration, poleg tega še z agencijo Concorde iz Norveške.
V Tivoliju bo poleg fotografij moč videti še tri Krivičeve multivizije (Kaliyuga, Tribe, Silent Spaces), 6. junija pa bodo razstavišče obiskali tudi tibetanski menihi. V času razstave, ob kateri bo izšla tudi istoimenska monografija, bo potekalo zbiranje denarja za izgradnjo šole v tibetanskem okraju Derge.