Ljubljana - Avgusta vas utegnejo na domača kulturna prizorišča zvabiti prireditve, ki se bodo v okviru festivalov Trnfest, Sanje in Zmaj 'ma mlade odvijale ves mesec.
Trnfest 2006, 15. mednarodni poletni festival (1. 8.–31. 8.)
Najbolj poznani ljubljanski festival Trnfest, ki skrbi, da se v počitniško dolgočasnem avgustu težišče kulture in družabnosti v slovenski prestolnici premakne v sosesko Trnovo, se bo letos odvil petnajstič. Kulturno umetniško društvo France Prešeren je leta 1992 sprva lokalni alternativni festival zasnovalo z namenom izganjanja poletnega mrtvila ter predstavitve in podpore mlade, »drugačne« in še neuveljavljene kulture. Maloštevilno občinstvo na začetkih je že pred leti preraslo v množico, ki dodobra zapolnjuje prostorske zmožnosti dvorišča in stavbe Kuda, kjer se odvija večina festivalskih dogodkov.
V kulturno umetniškem društvu France Prešeren so tudi letos pripravili pisan program glasbe, gledališča, lutk, plesa, literature, filma, likovnih in vizualnih umetnosti ter izobraževalnih in ustvarjalnih delavnic za vse generacije. Festival, ki bo potekal od prvega pa do zadnjega avgusta, so v prvem tednu poimenovali AmsTRNdam, saj bo v znamenju kulture in ustvarjalcev iz Nizozemske; najmlajšim priporočamo ogled predstave Žabji swing, v kateri se pravljica prepleta z jazz glasbo. Med glasbeno ponudbo še neznanih ali pa že uveljavljenih skupin raznolikih žanrov velja izpostaviti tradicionalni moški pevski zbor Bolšoj domski kozaki iz Rusije ne eni, in večer Cross Radia oziroma mreže neodvisnih radijskih postaj in kulturno aktivističnih skupin – v večini so s področja nekdanje Jugoslavije, med njimi pa je tudi ljubljanski Radio Študent – na drugi strani. Gledališki gostje zastopajo barve tako konvencionalnega kot uličnega in improvizacijskega teatra: med tujimi naj omenimo Umetniško akademijo iz Osijeka, med domačimi pa v Kudu domujoče gledališčnike. Fotografska razstava Festival skozi oči fotografov bo prikazala utrip mariborskega Lenta, ljubljanske Ane Desetnice in novomeškega Rock Otočca, odvilo se bo več filmskih večerov, za kreativne bo na voljo niz ustvarjalnic in delavnic, za cicibane pa so, kot je že v navadi, pripravili raznolik otroški program.
Pet dni pred koncem meseca se bo Emonska ulica s Trnovskim mostom od glasbene šole Vič pa do kapelice ponovno preobrazila v »ulično« Emonsko promenado ki je priljubljena tako pri najmlajši kot pri odrasli publiki, tokrat pa bo prinesla 42 dogodkov umetnikov iz enajstih držav.
Jubilejno, 15. izvedbo mednarodno naravnanega festivala, ki se ponaša s statusom ene izmed najbolj priljubljenih kulturno-družabnih večernih prireditev v Ljubljani, bodo drevi ob 18.15 s »procesijo« makedonskega pihalnega orkestra Kurtiš Brass Band (in presenečenjem) otvorili na osrednjem mestnem trgu. Sledila bo povorka proti Kudu France Prešeren kjer se bo program ob 20.30 nadaljeval z otvoritvijo razstave Festival skozi oči fotografov, glasbeno-plesnim nastopom skupine Lafi ob 20.40 in DJ programom ob 22.30.
Sanje 2006, 5. festival Sanje (1. 8.–31. 8.)
Avgustovsko dogajanje v prestolnici bo tudi letos zaznamovano s festivalom, namenjenim vsem ljubiteljem gledališča, literature in glasbe. Festival Sanje, ki ga v ljubljanskem parku Zvezda že peto leto zapored pripravlja istoimenska založba, tokrat v sodelovanju z društvom Apokalipsa, predstavlja s svojo vsebino, osredotočeno predvsem na izrazne možnosti besede, zanimiv odklon od običajne ponudbe domačih festivalov. Poleg osrednjega sklopa dogodkov, ki bodo razen nedelje in ponedeljka potekali vsak dan, v hladnejših večernih urah, se bo na festivalskem prizorišču odvijalo podpisovanje peticije proti davku na knjigo, obiskovalcem pa bo nakup knjig ter nosilcev zvoka omogočen po cenah, znižanih za višino davka na dodano vrednost. Festival se letos prvič razširja na lokacije izven Ljubljane; v Pokrajinskem muzeju Murska Sobota bo tako ves avgust na ogled razstava del tuareškega fotografa Mohameda Souleymana.
Program današnjega otvoritvenega dne se začenja z gledališko intervencijo Andreja Rozmana – Roze; v predstavi z naslovom Brez dodane vrednosti ali Narod si bo pisal sodbo sam je avtor parafraziral Moliérovega Skopuha (ob 19.00). Sledi okrogla miza, ki jo pripravlja Tjaša Koprivec – tema oziroma naslov dogodka bo Jezik kot žarišče narodne energije (ob 20.15), – nato pa še projekt Sinji Kristal, kjer bo pesnica Barbara Korun ob spremljavi tolkalca Zlatka Kaučiča izvedla recital Kosovelove poezije (ob 21.00). Večer se bo zaključil z nastopom domače zasedbe Clavimerata, ki bo predstavila svoj najnovejši album z naslovom Um a zero, pri založbi Sanje uradno izdan prav danes (21.30). Začenši danes (med 19.00 in 20.30) bo obiskovalcem vsak avgustovski torek v parku Zvezda prerokovala jasnovidka Shantelle (v prihodnje med 20.00 in 21.30).
Sicer pa festivalski program obsega vrsto otroških prireditev in delavnic, predstavitev novih knjižnjih izdaj, koncertov, gledaliških uprizoritev, okroglih miz ter seveda literarnih večerov. Izmed slednjih velja omeniti vsaj večer poezije Mile Kačič (9. 8.) ter cikel Mlade rime, ki bo vsako sredo rezerviran za manj uveljavljene pesnike in pesnice. Natančnejši program bo na teh straneh objavljen sproti.
Zmaj 'ma mlade 2006, 10. poletni kulturni festival (1. 8.–2. 9.)
V Postojni se danes začenja že tradicionalni kulturni festival, ki bo ob tokratni jubilejni deseti izdaji za razliko od prejšnjih let trajal vse do prvih dni septembra. V tem času se bo na različnih prizoriščih v središču Postojne zvrstilo preko šestdeset brezplačnih prireditev. Med temi nosi večina kulturni predznak, poleg ostalega pa ne bo umanjkalo niti športnih dogodkov in delavnic za najmlajše. V Mladinskem centru Postojna, že vsa leta odgovornem za organizacijo te manifestacije, napovedujejo žanrsko pester program, namenjen najrazličnejšim skupinam občinstva: na koledarju letošnjih dogodkov je poleg gledališke, likovne, otroške in športne sekcije, show ter off programa, tudi letos največ prostora namenjenega glasbi. Tej se bo moč predajati na koncertih, združenih v štiri sklope: Petkov pop, Sobotna noč z alternativnim programom, Etno & Jazz & Tango ter Kantfest. Nova pridobitev letošnjega festivala je nadomestni prostor, natančneje Hotel Kras, kjer bodo lahko v primeru vremenskih nevšečnosti vse prireditve potekale pod streho.
Današnja otvoritev festivala ob 21.00 bo pripadla makedonski trubaški zasedbi Jašarov brass band. Kurtiš Jašarov, katerega ime je povezano z večimi priznanimi orkestri, sodi med najboljše romske saksofoniste in klarinetiste v Makedoniji; med drugim je napisal tudi glasbo za Kusturićev film Dom za vešanje. Makedoncem bo na odru sledila domača eksperimentalna zasedba Matice, ki jo sestavljajo člani skupine The Stroj; njihova glasba, ki jo dopolnjujejo zvoki strun, vokali ter elektronski ritmi, sloni na tolkalih in bogati pihalski sekciji.
Natančnejši podatki o posameznih prireditvah bodo na teh straneh objavljeni sproti; ob tej priložnosti napovedujemo zgolj nekaj vidnejših glasbenih dogodkov. Na petkovih večerih se tako obetajo nastopi skupine Katalena (25. 8.), sledijo Alenka Godec z bendom, Passo Continuo, ter Red Five Point Star (1. 9.). Na festivalskih sobotah bo moč med drugim prisluhniti srbski zasedbi Vrooom (19.8.) ter njihovim sonarodnjakom Kanda, Kodža i Nebojša, ki bodo nastopili z domačimi Orleki, Žoambo Žoet Workestraom ter zasedbo Phonotrash (26. 8.). V sekciji Etno & Jazz & Tango se obeta koncert skupine Funtango (2. 8.), Minke Đonlić z zasedbo Sabahbluz ter Italijana Giulia Stracciatija (16. 8.), Uršule Ramoveš in Fantov z Jazbecove grape (30. 8), medtem ko je v sklopu kantavtorskih večerov med drugim napovedan nastop Aleša Hadalina (17. 8.).
Več o dogodkih in prireditvah v Deloskopu.