Umor v vojni vihri

Britanski novinar, pisatelj in tajni agent John Fullerton je pri založbi Menader izdal v slovenščino preveden prvenec Hiša opic, kriminalni roman, ki se dogaja v obkoljenem Sarajevu.

Objavljeno
31. julij 2005 15.21
JOHN FULLERTON
Pri založbi Menader je britanski novinar, pisatelj in tajni agent John Fullerton izdal prvenec Hiša opic, kriminalni roman, ki se dogaja v obkoljenem Sarajevu, v slovenščino pa ga je prevedel Janez Filiplič.

Raziskovanje umora in razkrinkanje morilcev se zdi sredi vojne in vsesplošnega kaosa v razdejanem Sarajevu kot neumna domislica in skoraj obsedenost. Toda glavni policijski inšpektor Rosso je odločen, da bo razkrinkal morilce in jih spravil za zapahe.

Tragično dejstvo je, da ljudje vsak dan umirajo na ulicah, ko stojijo v vrsti za kruh, in prav tako je pretresljivo, da se v porušenih zgradbah še vedno odvija nekakšno življenje. Pot iz enega na drugi konec Sarajeva je pravi podvig, saj se je potrebno izmakniti ostrostrelcem, ki prežijo na okoliških stavbah, in se prebiti mimo kontrolnih točk, ki jih nadzirajo različne vojske.

Zdi se, da samo lokalna kriminalna banda pod vodstvom Luke nemoteno divja naokoli in nima nikakršnih težav. Njih ne zadene pomanjkanje, ki ga trpijo preživeli Sarajevčani. Znašli so se na svoj način, ki jim ga je omogočila vojna. Ljudem dobavljajo hrano, orožje in mamila … in bogatijo. Mednarodne sile so sicer prisotne, vendar živijo neko svoje življenje z drugačnimi zakonitostmi, ki veljajo samo za peščico privilegiranih.

Inšpektor Rosso, tragični junak – sin očeta Hrvata ustaša, ki je med drugo svetovno vojno sodeloval z nacisti, in njegova žena Srbkinja, ki se je vdala alkoholu, nista imela lastnih otrok, posvojila pa sta osirotelo Muslimanko Tanjo. Rosso je mlado in lepo Tanjo najprej spodbujal, da je navezala stike s kriminalcem Luko, saj mu je na ta način prinašala dragocene informacije. Kasneje mu je bilo tega žal, še posebej, ko se je Tanja skorajda preselila k Luki.

V Sarajevu živi tudi ameriški novinar Flett, ki je doma dosegel slavo s svojim pogumom in osupljivimi članki o trpljenju Sarajeva in njegovih prebivalcev. Kljub nemogočim razmeram, ki vladajo v mestu, si Flett uredi primeren urnik, ki poleg dela vključuje tudi pijančevanje in razvratno zabavo po mestnih klubih, ki začuda še vedno delujejo.

Usode ljudi se v nemogočih razmerah prepletejo v nenavadno in skoraj neverjetno zgodbo, ki se razplete v nepričakovanem koncu.

Fullerton se je rodil v Dorsetu, Anglija, v vojaški in mornariški družini, odraščal pa je v Južni Afriki, kjer je končal šolanje in opravil vojaščino. Preden je postal novinar, se je ukvarjal z različnimi deli. V svoji tridesetletni novinarski karieri je večinoma delal za Reuters, kjer je poročal iz 38 držav in številnih vojn, od protikolonialnih spopadov v Mozambiku in Zimbabveju, do Sovjetske okupacije Afganistana, državljanske vojne v Libanonu, padca Ferdinanda Marcosa na Filipinih, spopadov na Severnem Irskem, Zalivsko vojno, vojne na Balkanu in o padcu afganistanskih talibanov.

Na vrhuncu hladne vojne je dve leti deloval kot vohun za britansko tajno službo MI6 proti Sovjetski zvezi. Letos je napisal svoj peti roman Stone City.