Zbrali smo nekaj vaših odgovorov:
Mark Sirc: » Za! Preveč je socialnega razslojevanja na podlagi tega, kater otrok je oblečen v znamkah Emporiuma in kdo kupuje obleke v Kik-u. Vsi v šoli enaki, naj se izkažejo v znanju, namesto v nošenju, včasih neprimernih oblačil. Na koncu verjamem, da bi starše in mlade obvezna uniforma prišla ceneje, kot pa kupovanje modnih cot za v šolo. Vzpodbuda tudi za slovensko tekstilno industrijo, ki je v minusu.«
Viktorija Rozman: »Šolske uniforme, Za in proti. Sem bolj ZA kakor proti. Uniforme bi bile za vse dijake oz. učence iste. Punce v šoli ne bi bile na pol nage, s čemer bi dekoncentrirale profesorje, prav tako bi bilo manj presojanja in predalčkanja glede na zunanji ozgled. To kakšni denar bi se služil s obvezno šolsko uniformo, se meni zdi malenkost v primerjavi s denarjem, ki je zapravljen za kakšno drugo bedarijo.«
Gregster Oldboy: » Ne, to je ena slabših idej, kar sem jih slišal (v povezavi z izobraževalnimi programi). Otroku vzamete kreativnost, vse pa me spominja precej na fašistične režime, komunizem... Slabo, slabo. Upam, da se ideja zatre v kali oz. skrbi me, od kje sploh ideja za to.«
Naj demantiram sleherni pro argument iz vašega prispevka:
1. Zmanjševanje socialnih razlik.
- slab argument... socialne razlike bi se še vedno poznale po znamki mobilnega telefona (ali ima iphone 4S ali nokio 3310)
2. Dostojnost in disciplina.
- ta efekt bi bil prisoten prvih nekaj mesecev, potem bi se ustalilo. Na dolgi rok bi bilo isto, kot je sedaj. Skratka, obleka ni dolgoročna rešitev, da spremeniš mentalno stanje posameznika - še posebej otroka.
3. Individualnost, kreativnost, tekmovalnost [...] v okviru učnih programov in preverjanja znanja in sposobnosti.
- nikakor in nikoli... Žal na nivoju otrok in tudi najstnikov znanje in intelekt nikoli ne bosta "cool" in vsekakor nikoli ne bo nihče v OŠ tekmoval, koliko petic ima.
4. Stroški
- stroški se lahko za starše samo še povečajo, ker je OBVEZNO kupiti otroku uniformo. Pa upoštevajte, da otroci rastejo. Skratka, vsako leto ali pa na vsaki dve leti novo uniformo? In kot ste sami dejali, o znesku lahko samo špekuliramo. Pa upoštevajte še, da bi uniforme bile drugačne poleti in pozimi. Vsi stroški x2. Poleg - seveda - običajnih oblačil. Otrok namreč v petek popoldne ne bo hodil ven v uniformi, mar ne? torej potrebuje normalna oblačila PLUS uniformo. Stroški so lahko grozni za starše.
4. Stranski učinki (typo imate v članku, 2x je 4. točka)
"S tem bi lahko pomembno revitalizirali slovensko tekstilno industrijo, za nameček pa tudi modno in ob tem še nekaj odrinjenih, pozabljenih obrti."
- to je po mojem mnenju edina "pozitivna" plat oblek. Upoštevajte pa še, da smo v zelo koruptivni državi in - jasno, tekstilne firme bi se morale potegovati preko javnega razpisa za izdelavo teh uniform. Torej bi blo samo vprašanje časa, da bi zmagovale samo firme, ki bi bile (tajno) v lasti katerega politika. Glej: Golobičeva Ultra.
Skratka, povezetek: slaba ideja in namesto, da razmišljate kako uničiti otroku svojo identiteto (obleka v končni fazi vendarle NAREDI človeka, hočemo / nočemo) raje razmišljajte, kako pridobiti kompetenten kader v osnovne in srednje šole.«
Mojca Modrooka: »Absolutno ZA... ker mi potem ne bi bil več potrebno nehote gledati raznih 'camel toe' v dostikrat že kar prosojnih pajkicah mladih in 'naivnih' najstnic. Pa tudi fantje se ne bi več postavljali z raznimi blagovnimi znamkami in si na ta način 'filali ego'.«
Polona Černič: »Absolutno proti. Poleg že napisanih razlogov tudi ta, da bi morala kar vsa dekleta - po vsej verjetnosti - nositi krila.«
Mark Sirc: »Sicer pa kje piše, da mora biti uniforma prava uniforma, kot jo imamo verjetno vsi v mislih skozi britansko in japonsko prizmo? Lahko je predpisan kodeks oblačenja, kot je predpisan stil hlač, morda potiskana majica s simbolom šole, ni potrebno imeti ravno prave uniforme. Lahko pa tudi, vendar vseeno naj bo vidna neka pripadnost šoli, katero šolar/dijak obiskuje. Ni vse zategnjeno kravatarsko "kul".«
Mirjana Mircy: »Če bi bili v uniformah, se ne bi videle razlike med materialno revnimi in bogatimi učenci; revnih je čedalje več,kar je za materialno revne nerodno, obremenilno, saj niso oblečeni po najnovejši modi. NAJ SE POKAŽE MOŽGANE IN ZNANJE, ne kdo ima boljše kavbojke.«
Vanja Čibej: »Še en dodatek k stroškom vseh potrebščin, ki bo udaril revne.«