Upravljalec najsodobnejšega letališča v državi – mariborskega – se spet prodaja. Ali bo do sklenitve posla res prišlo, kdaj in po kakšni ceni, bomo poročali. Že sedaj pa je moč napovedati, da izkupiček za Delavsko hranilnico niti približno ne bo podoben vsoti, ki so jo dobili lastniki ob prodaji Aerodroma Ljubljana.
Primerjave med upravljalcema obeh letališč so težke. Aerodrom Ljubljana je namreč lastnik infrastrukture na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana in plačuje državi le nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča v višini nekaj sto tisoč evrov letno. Na Letališču Edvarda Rusjana Maribor pa za posodobljeno infrastrukturo, ki je v lasti države in v katero je bilo v zadnjih letih vloženih osemnajst milijonov evrov, od tega 13,5 milijonov evrov iz evropske malhe, Aerodrom Maribor plačuje koncesnino – začasna pogodba je sklenjena do konca leta.
»Mariborska« ureditev je v letalskem, pravzaprav v vsem infrastrukturnem sektorju običajna, »ljubljanska« pa precej nenavadna – in zdi se, da se je to ob prodaji upravljalskega podjetja hessensko-frankfurtskemu Fraportu kljub pravočasnim opozorilom nekako spregledalo.
Mariborska stalnica so precej nerealne napovedi o prometu, tako tovornem kot potniškem. Že obe slovenski letališči sta si veliko preblizu, zelo blizu sta tudi letališči v Zagrebu in posebej Gradcu, ki je v zadnjih letih mariborskega povsem marginaliziralo; ljubljansko pa (vsaj je) privabljalo tudi potnike iz okolice. Ob iskanju prevoznikov v Mariboru doslej niso imeli srečne roke. Ryanair je po cezarsko prišel, videl – in odšel. Ko je bil lastnik Aerodroma Maribor Prevent, je ta imel v lasti tudi letalskega prevoznika, a prometa je bilo premalo, finančne težave lastnika pa niso dopuščale novih bančnih injekcij.
Letališče Edvarda Rusjana Maribor ni domicilno za nobenega resnega letalskega prevoznika. Z neresnimi so se na Štajerskem kljub opozorilom doslej že večkrat opekli. Tudi letos. Čeprav se kargo promet lepo povečuje, je težko zapisati, da so se napovedi o razvitosti tega sektorja udejanjile. Če že kje, imajo velike »poštne« družbe svoje zmogljivosti na Brniku.
In končno je tu Adria Airways, ki je lani iz Maribora letela v London, letos pa je izjemno upadel tudi čarterski potniški promet. Prejšnja leta je Adria kar pogosto letela iz Slivnice na grške otoke, letos se je skrčil tovrstni promet tudi z Brnika.
Čeprav ni povsem jasno, kako posluje Adria Airways, ki je v lasti nemškega sklada, in ali bo sploh preživela zimo, je malo verjetno, da bi glavnino svoje dejavnosti selila na Štajersko. Zaledje s prestolnico je na Gorenjskem vendarle večje.
In tako ostaja »Rusjan« rezervno letališče – če bi se na »Pučniku« kaj zgodilo in ko ga bo treba spet obnavljati. Dejstvo pa je, da je mariborsko letališče do potnikov prijaznejše kot ljubljansko. Tam so pač frajerji v črnem še pred prodajo pograbili milijone, namenjene za posodobitev, ki je sedaj ni od nikoder. In vendar mislimo: Infrastrukture se ne prodaja.













