Zloraba politične moči

Po odstopu generalnega direktorja policije je SDS na najboljši poti, da popolnoma prevzame represivni aparat države.

Objavljeno
06. september 2012 23.23
GORSEK
Olga Cvetek, kronika
Olga Cvetek, kronika
Vsaka oblast na ključne položaje postavlja svoje ljudi. Do tega ima pravico. Nekaterim se tako zahvali za zasluge, od nekaterih pričakuje, da ji bodo usluge vrnili. Dokler gre za politične funkcije, ni večje nevarnosti, ko režejo glave s strokovnih funkcij in ko si politika želi neomejeno vladati, pa nastane velika nevarnost zlorabe politične oblasti.

Po odstopu generalnega direktorja policije Janka Gorška je SDS na najboljši poti, da popolnoma prevzame represivni aparat države. Alarmni zvonci so se oglasili že pri prenosu tožilstva pod pristojnost notranjega ministrstva – da je bil to korak v napačno smer, opozarja tudi organizacija Transparency International. Preiskovalni organi in tožilstvo bi morali ostati neodvisni, namesto tega pa si jih politika hoče podrediti; to dokazujejo tudi načrtovane spremembe tožilske in policijske zakonodaje.

Notranji minister Vinko Gorenak poudarja, da od novega direktorja policije pričakuje učinkovito vodenje 9000-članskega kolektiva. Vprašanju, ali Goršek ni bil učinkovit, se izmuzne z odgovorom, da sta se dogovorila, da o odstopu javno ne bosta razglabljala. A številke, če omenimo le preiskanost kaznivih dejanj, dokazujejo, da je bila policija pod Gorškovo taktirko učinkovita. Bi morali učinkovitost potemtakem razumeti kot pregon »njihovih«, ne pa »naših«?

Gorenak trdi, da v policiji ni učinkovitega vodenja, zato se že govori, da načrtuje zamenjavo domala vseh komandirjev, nekatere oddelke pa da bi najraje kar ukinil. Eden od policistov pravi, da ima minister v tem delu celo prav, saj je tudi sam velikokrat ugotavljal, da je vse preveč vodij, ki na razne načine poskušajo ovirati ali preprečevati realizacijo posamičnih primerov. A posegi v avtonomnost tako občutljivega sistema, kot je policijski, morajo biti izrazito premišljeni. Z varnostjo v državi in spoštovanjem človekovih pravic se politika ne bi smela igrati, Gorenakova nevarna politična igra pa bolj spominja na ritje z buldožerjem.

Policisti Gorškovo delo ocenjujejo kot profesionalno, saj ni dopuščal drugega kot strokovne odločitve, pri tem pa je ostal človek, ki je vsakomur lahko pogledal v oči. Nikoli se ni hotel strinjati z razvrednotenjem dela policistov in kriminalistov, številni odzivi na njegov odstop pa kažejo, da ga kolegi spoštujejo.

Gorškova napaka, ki je politika ni mogla požreti, je bila očitno ta, da o policijskih preiskavah ni vnaprej obveščal notranjega ministra in da politika ni vedela, koga vse preiskujejo. Če je torej politika sankcionirala strokovnost, se nam slabo piše. Prav institut generalnega direktorja policije bi namreč moral ostati jamstvo, da bo policija delala politično neodvisno in strokovno avtonomno.

Goršek bo za policiste še vedno generalni direktor policije, čeprav se je zaradi politike moral umakniti, so na facebooku zapisali v njegovo podporo. In da se Gorenak očitno ne zaveda, da je v Janševi igri le kmet na šahovnici, ki ga bo enkrat treba žrtvovati.