Ljubljana – »Vem, da se v Sloveniji vodi postopek zoper del skupine naših članov,« je prek videokonference povedal zaslišani Draško Vuković, skesani član razvpite mednarodne kriminalne združbe. Končni udarec jim je policija zadala v akciji Balkanski bojevnik.
Še preden so na beograjskem sodišču po videokonferenci zaslišali Draška Vukovića, je nastal proceduralni zaplet, saj je odvetnik Milan Krstić odpotoval v Beograd, kjer je bil navzoč med zaslišanjem skesanca.
Predsednik senata Gorazd Fabjančič je sklenil, da pogoji za začetek glavne obravnave niso izpolnjeni, saj Krstićev klient zdaj nima zagovornika. Sledila je krajša prekinitev, da je prišel drug odvetnik, in zaslišanje je le steklo.
Denar menjali v večje bankovce
Vuković, ki je že pred časom sklenil, da bo sodeloval s tožilci in pričal proti nekdanjim »sodelavcem«, je pojasnil, da v Sloveniji niso imeli neke posebej organizirane skupine, ampak samo ljudi, ki so nosili denar za nakup kokaina v Južno Ameriko.
Kasneje je dodal, da so skrbeli tudi za transport denarja po Evropi. Večina umazanega denarja je menda prišla prav iz Slovenije. Po besedah priče so pri nas menjali manjše bankovce od prodaje mamil v apoene po 500 evrov in jih uporabljali za nakup novih pošiljk kokaina.
Med obtoženimi je prepoznal Dragana Beljkaša in Jakoba Remškarja, še prej pa povedal, da osebno ne pozna veliko članov slovenskega dela združbe, za nekatere je namreč samo slišal. V Argentini, kamor je prinesel denar za nakup prepovedanega belega praška, je spoznal tudi Tadeja (Poljaka, op. p.), se spominja.
O zasegu nekaj več kot dveh ton kokaina na jahti Maui 15. oktobra 2009 v Urugvaju ve Vuković veliko povedati, saj je bil neposredno vpleten. Med drugim se spominja, da so pri tem poslu sodelovali in kokain na krov ladje tovorili tudi Slovenci. Pravi pa, da po njegovem vedenju v tistem času (med racijo v Urugvaju) v Afriki ni bilo nikogar, s katerim bi on delal ali komuniciral. V obtožnici namreč piše, da sta v Južni Afriki takrat na čezoceansko ladjo, s katero naj bi iz Južne Amerike pretihotapili kokain, čakala Jakob Remškar in Mirzet Lucević.
Dragana Tošića ne pozna
Tožilko iz specializiranega tožilstva Blanko Žgajnar je zanimalo več o vodji slovenskega dela združbe, a je obramba takšnemu vprašanju nasprotovala, češ da priča nikoli ni govorila o vodji, temveč zgolj o slovenskih članih združbe.
Zato je vprašanje preoblikovala, in sicer ali pozna Dragana Tošića (prvoobtoženega v slovenskem delu domnevne kriminalne združbe). Vuković je izstrelil: »Zanj sem slišal šele po aretaciji naših članov v Sloveniji.« Prepoznal ga ni niti, ko so kamero usmerili v obtožene.
Ko je tožilka hotela izvedeti več o zasegu kokaina v Južni Ameriki, je priča pojasnila, da so drogo v Argentini in Braziliji kupovali večinoma srbski člani združbe, denar pa, kot že rečeno, so tja nosili Slovenci. Presenetil je z izjavo, da je sodeloval z več Slovenci – srečal jih je tudi v Argentini –, a teh ni med obtoženimi.
Kot je pojasnil Vuković, je od Slovencev največ sodeloval z Anastazijem Martinovićem, sicer hrvaškim državljanom, ki je živel v Sloveniji. Spomnimo, da je bil prav Martinović lastnik »nasedle« jahte Maui, ki je urugvajskim policistom padla v oči, ob pregledu pa so ugotovili, da prevaža 2175 kilogramov kokaina.
Beli prašek so, tako je povedal Vuković, nabavili v Argentini in Braziliji, denar zanj pa je prišel iz Slovenije.