Ljubljana – Čeprav sta zakonca Karner – v ZDA ju sumijo vpletenosti v združbo, ki se je domnevno ukvarjala s spletno prodajo nedovoljenih dopinških preparatov – izkoristila vsa pravna sredstva v Avstriji, da bi preprečila svojo izročitev ZDA, ni zelo verjetno, da ju bodo ameriški organi pregona res »dobili v roke«.
Znano je, da so 33-letno Alenko in 36-letnega Mihaela Karnerja konec lanskega leta aretirali v Avstriji na podlagi ameriške tiralice. Ameriško tožilstvo jima očita udeležbo v družbi, ki se je menda ukvarjala s prodajo anaboličnih steroidov na območju ZDA. Zato sta po ameriški zakonodaji posledično kazensko soodgovorna za vsa dejanja, ki jih je domnevno zagrešila združba; kot očitek se pojavlja tudi sum pranja denarja.
Potem ko je njuno izročitev ZDA po deželnem in višjem sodišču odobrilo še avstrijsko ministrstvo za pravosodje, je ekstradicijo v zadnjem trenutku, ko so ju že peljali iz zapora na dunajsko letališče, konec marca ustavilo ustavno sodišče, kamor so se bili pritožili avstrijski odvetniki zakoncev.
Alenko Karner so marca proti plačilu varščine v višini četrt milijona evrov sicer izpustili iz pripora, Mihael Karner pa je na prostosti zadihal aprila prav tako proti plačilu varščine, menda v višini milijon evrov (po naših podatkih ne gre za plačilo v gotovini, saj avstrijsko sodišče tako kot slovensko kot varščino upošteva tudi hipoteke nad nepremičninami, bančna jamstva in podobno).
Brez omejitve gibanja
Od takrat naj bi bila oba v Sloveniji, saj jima avstrijsko sodišče ni postavilo nikakršnih omejitev gibanja, zdaj pa sta v Avstriji potekala postopka pred vrhovnim in upravnim sodiščem, kamor sta Karnerja vložila pritožbo oziroma pravno sredstvo. A obe sodišči sta pritožbi zavrnili, s tem pa sta izkoristila vsa pravna sredstva v Avstriji. Zato so njuni avstrijski odvetniki sredi julija vložili pritožbo še na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP), ki pa o zadevi še ni odločilo.
Odkar je bil konec julija na avstrijskem sodišču razpisan narok, na katerem naj bi ugotovili, kako nadaljevati v zvezi s postopkom izročitve, Karnerja drugih pisanj avstrijskih pravosodnih organov nista prejela. Naroka so se udeležili le avstrijski odvetniki zakoncev, medtem ko sta zakonca svoj izostanek opravičila.
Pričakovati je, da se bosta tudi v prihodnje izogibala potovanj v Avstrijo, kljub temu pa sta za zdaj lahko povsem mirna doma: Slovenija namreč svojih državljanov ne izroča drugim državam, zato izročitev ZDA ni mogoča. Slovenskega državljana je sicer mogoče predati drugi članici EU, a le zaradi kazenskega postopka v tej državi, in ne zaradi predaje tretji državi.
Aretirali tudi Matevža Karnerja, a so ga izpustili
Da je tako, potrjuje manj znan dogodek z začetka julija. Izvedeli smo, da so naši policisti na začetku julija v Izoli na podlagi ameriške tiralice prijeli Matevža Karnerja, brata Mihaela Karnerja, domnevno tretjeobdolženega po ameriški obtožnici zaradi enakih očitkov, kot bremenijo zakonca Alenko in Mihaela. Policisti so ga pripeljali pred preiskovalnega sodnika koprskega okrožnega sodišča, a so ga kmalu izpustili na prostost.
Marko Bošnjak iz Odvetniške družbe Čeferin, ki skupaj z avstrijskimi odvetniki zakoncev pomaga pri pripravi njune obrambe, je povedal, da kakršna koli izročitev ali drug postopek na podlagi zahteve ZDA proti kateremu koli članu družine Karner ni mogoča, saj gre za slovenske državljane. Poleg tega dejanja, ki jim jih očitajo ZDA, med letoma 2000 in 2008, ko naj bi bila storjena, po slovenskem pravu sploh niso bila kazniva.