Glavar: Šlo je za konstrukt Zdenke Cerar

Nekdanji vodja okrožnega državnega tožilstva na Ptuju Marjan Glavar je zanikal očitke o jemanju podkupnine in dejal, da gre za konstrukt nekdanje generalne tožilke Zdenke Cerar.

Objavljeno
12. januar 2006 19.10
Marjan Glavar
Ljubljana - Parlamentarna preiskovalna komisija, ki preiskuje razmere v državnem tožilstvu, je na današnji seji zaslišala nekdanjega vodjo okrožnega državnega tožilstva na Ptuju Marjana Glavarja, ki mu je policija 23. januarja 2001 zaradi suma storitve kaznivega dejanja jemanja podkupnine odvzela prostost, mesec dni pa je bil v priporu. Glavar je zanikal vse očitke in dejal, da je šlo za konstrukt, saj je bil postopek voden nezakonito, za tem pa je stala takratna generalna državna tožilka Zdenka Cerar.

Želeli so se postaviti pred Evropo, češ da se nekaj dela na področju boja proti korupciji, je dejal Glavar. Po njegovem pričevanju so takrat trdili, da je hotel doseči, da bi ženo Josipa Lončariča, ki so jo prijeli na mejnem prehodu Gruškovje, v zameno za podkupnino izpustili in ne bi bila izročena Italiji. Ta spis so iskali pri meni, čeprav so vsi vedeli, da ga nimam, je poudaril. Kot je zatrdil, z zadevo Lončarič "ni imel nič". Na vprašanje Marijana Pojbiča (SDS), ali bi bilo celotno zgodbo možno razumeti kot politični pritisk, je Glavar dejal, da bi lahko tako rekli, čeprav nikoli ni bil v kakšni stranki.

Glavar: Vse je bilo zrežirano

Glavar je povedal tudi, da so eno izmed preiskav v njegovi pisarni naredili, ko je bil v priporu. Šlo je za nezakonito preiskavo moje pisarne, pravi. Na dan njegove aretacije, 23. januarja 2001, je Cerarjeva na to temo sklicala tudi novinarsko konferenco. Vendar je šlo za nezakonito dejanje Cerarjeve, saj takrat hišna preiskava sploh še ni bila končana, poudarja Glavar. Vse je bilo zrežirano, je prepričan Glavar, ki bo odškodnino zahteval v civilni tožbi, med drugim zaradi poslabšanja zdravja, saj v času, ko je bil v priporu, ni imel ustrezne diete, ki bi jo moral imeti kot ledvični bolnik.

Postopek je zdaj "v fazi preiskave", in to po petih letih, je opozoril Glavar. Danes je v podobni fazi kot mesec dni po aretaciji, je dejal. Od takrat se po njegovih besedah ni zgodilo nič.

Kot je dejal, je imel leta 2000, pred aretacijo, približno 15 nerešenih spisov. Nekaj zaostankov je bilo, vendar ne omembe vredna številka, je poudaril. Ptujsko okrožno državno tožilstvo je bilo takrat med boljšimi tožilstvi v Sloveniji, je dejal.

Komisija je zaslišala tudi Franca Lengarja, ki je konec januarja 2001 za nekaj mesecev prevzel mesto v. d. vodje okrožnega državnega tožilstva na Ptuju. Povedal je, da je Glavar pustil okoli 30 nerešenih spisov, delno zaradi malomarnosti in delno zaradi bolezni. Zmago Jelinčič (SNS) pa je ob koncu zaslišanja Lengarja ocenil, da se Lengar "norčuje iz nas", saj je kot priča trdil, da ne pozna ne primera Lončarič in ne Železnik.