Novo mesto – Predsednik novomeškega okrožnega sodišča Janez Smolej je povedal, da je vrhovno sodišče zagotovilo potrebnih 2,7 milijona tolarjev za tehnično varovanje stavbe sodišča. Spomnimo, da je 20-letni vlomilec prejšnji ponedeljek vlomil v sedem pisarn in podtaknil požar v vložišču sodišča, a ni odnesel ničesar. Dlje časa se je lahko neopazno sprehajal po prostorih novomeškega sodišča zato, ker objekt med 19. in 7. uro nima niti fizičnega niti tehničnega varovanja.
Vlomilca, ki je doma iz Bele krajine in začasno prebiva v Novem mestu, so novomeški kriminalisti pridržali po četrtkovi hišni preiskavi, kjer so našli obremenilne dokaze, ki nedvoumno potrjujejo storitev kaznivega dejanja vloma in požiga. Kot je povedal direktor novomeške policijske uprave Anton Olaj, so osumljenca pridržali, v petek pa je bil s kazensko ovadbo priveden k preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča Novo mesto. Po dvodnevnem zaslišanju je sodnik zoper privedeno osebo odredil pripor. Po ocenah policije je storilec, ki je v priporu, na sodišču povzročil škodo v višini petih milijonov tolarjev. Na novomeškem sodišču pa o natančni višini škode še ne morejo govoriti. Po besedah Smoleja bo ta znana v 14 dneh.
Je pa že drugi vlom v zadnjem letu v novomeško hišo pravice pospešil, da se je našel denar za tehnično varovanje stavbe. Ta je bila namreč fizično varovana le med 7. in 19. uro zjutraj, preostalih 12 ur je bila brez varnostnega nadzora. Po ponedeljkovem vlomu pa je vrhovno sodišče odobrilo 2,7 milijona tolarjev, kolikor znaša predračun za tehnično varovanje objekta. »Sedaj, ko imamo zagotovljen denar, je že stekla realizacija za vzpostavitev tehničnega varovanja, ki bo pričelo delovati v kratkem,« je povedal Smolej.
Kot je še dodal, bi finančna sredstva sicer moralo zagotoviti pravosodno ministrstvo, vendar je to vezano na letni proračun, zato so sredstva odobrili na vrhovnem sodišču. Takoj po ponedeljkovem vlomu in požigu novomeškega sodišča pa so se oglasili tudi iz omenjenega ministrstva. V sporočilu za javnost so zapisali, da se zavedajo problematike varovanja slovenskih sodišč, zato so se aktivno lotili njenega reševanja. V teku je namreč javni razpis, na podlagi katerega želijo pridobiti celostno oceno stanja o zagotavljanju varnosti in podatke o potrebah po tehnični opremi in fizičnem varovanju. Na podlagi teh podatkov bodo na ministrstvu izdelali načrt varovanja slovenskih sodišč, v skladu s katerim bodo skupaj s sodišči lahko zagotovili potrebno varnost.