Ljubljana - »Kako, koliko sem dobil?« je po izreku kazni pravosodnega policista na svoji desni vprašal 73-letni Mihael Bregar s Sevnega v občini Šmartno pri Litiji, ki bo štiri leta in osem mesecev prebil za zapahi.
A za videzom betežnega starca se po mnenju senata skriva kriminalec - na vesti ima tri kazniva dejanja napeljevanja k uboju, za katera mu je sodni senat z upoštevanjem omilitvenih določil namenil trikrat po eno leto, precej manj, kot je predlagalo tožilstvo.
To je predlagalo, naj mu sodniki za vsako kaznivo dejanje naložijo tri leta zapora, k temu dodajo še trikrat po petnajst mesecev za promet z orožjem in še deset mesecev za ogrožanje varnosti.
Po mnenju tožilstva je Bregar namreč nevaren človek - s tega sveta je hotel spraviti podnajemnike, policijskemu delavcu pod krinko pa je prodal avtomatsko puško in pištolo, drugič pištolo in ročno bombo, tretjič pa kar »snajper«.
Kdor se je novembra lani, ko so začeli soditi Mihaelu Bregarju, potikal po hodnikih ljubljanskega okrožnega sodišča, je morda videl nebogljenega starca z vrečko za odvajanje urina, sključenega v dve gubi, ki se je z berglo in s pomočjo pravosodnih policistov le počasi in stežka premikal.
A da videz vara, je bilo slišati že na prvi obravnavi, ko je Bregar med glasnim hlipanjem in stokanjem sedel na zatožno klop in ječal, da ga vse boli.
»Drugače je poskočen kakor srnica,« je pojasnil Marjan Pajk, kronska priča postopka. Bregar ga je sprva napeljeval, naj prestraši njegove nekdanje podnajemnike, nato pa, naj jih umori ali pa najde nekoga, ki bo to storil, in mu za to že tudi izročil 500 evrov.
Vendar to ni bilo vse. S podnajemniki se je pravdal na litijskem okrajnem sodišču, kjer mu ni bila všeč razpravljajoča sodnica Janja Kovač, za katero je Pajku menda naročil, naj poizve, kje živi, da ji skozi okno zmeče bombe. A ta je o starčevi nameri raje obvestil sodnico.
Hotel je potolči »golazen«
Dvome o tem, ali sploh lahko spremlja sojenje, je razblinil izvedenec za psihiatrijo, ki je dejal, da je Bregar čisto v redu človek, sicer pa je prevarant, ki se norčuje.
»Pajk, ki mi ga je predstavil znanec, je povedal za Bregarjevo hišo, v katero smo se tudi preselili. Bila je črna gradnja, a smo se z Bregarjem dogovorili, da jo na lastne stroške legaliziramo in odkupimo od njega. Ko so bili vsi papirji urejeni, se je začelo,« je o sporu, zaradi katerega so šli na sodišče, povedal Franc F.
Pojasnil je, da so se takrat prepiri začeli stopnjevati. Kar naenkrat Bregarju nič ni bilo prav, večkrat jim je grozil, nekega dne pa je pred hišo napadel hčer in ženo. »Hčeri je izbil zob, bila je vsa krvava, ženo pa je porezal po licu,« je povedal.
Da je bil Bregar pripravljen marsikaj storiti, je na sodišču pričal Pajk in povedal, da bi se lotil tudi njega: »Če ne potolčem tiste golazni, ki sem mu jo nakopal na glavo, podnajemniške družine, torej,« je razložil in dodal, da mu je starec grozil tudi s smrtjo, če bi mu na glavo nakopal policiste. »Kot svinjo bi zaštihal« tudi neko pričo iz postopka v Litiji, pred tem pa bi se preoblekel v žensko, da ga ne bi prepoznali.
Ker je Pajk sam zase prostodušno priznal, da tudi sam ni ravno čebelica, bi bilo ocenjevanje njegovega pričanja precej težje, če sodniki ne bi imeli na voljo vrste dokazov, ki so vplivali na to, da so ga ocenili kot verodostojnega.
Pajka so namreč policisti opremili z mikrofonom in Bregarja posneli. Njegov zagovornik Luka Podjed je sicer predlagal izločitev vseh tovrstnih dokazov, saj je prepričan, da je Pajk s policijo kot tajni policijski sodelavec sodeloval, še preden je sodišče za to izdalo odredbe, a neuspešno.
Glede očitkov o prodaji orožja pa sodišče ni imelo pretežkega dela, saj je bilo dokazov več kot dovolj. Hrvaškemu tajnemu policijskemu delavcu 1111, ki je sodeloval s slovensko policijo, da bi prijeli Bregarja, je trikrat namreč prodal za 2800 evrov orožja.
Za vsako od teh kaznivih dejanj mu je sodišče prisodilo po sedem mesecev zapora. Pri tem je upoštevalo, da je bil zaradi orožja že obsojen. Vrniti mora tudi 2000 evrov za orožje, 800 so mu jih že zasegli, in plačati stroške postopka.
Iz pripora naročil umor?
Zagovornik je sodišče tako zaman poskušal prepričati, da ni dovolj trdnih dokazov. Enotna kazen pa bi lahko bila še nekoliko višja, saj je tožilstvo Bregarju zaradi groženj Pajku očitalo tudi ogrožanje varnosti.
A senat je ta del obtožnice zavrgel, ker v spisu ni bilo predloga oškodovanca za pregon tega kaznivega dejanja. Ni pa rečeno, da se Bregar ne bo spet srečal s sodniki. Pajk je včeraj na sodišču zatrjeval, da se Bregarjeve besede, da bo zanj že poskrbel, da ima dovolj moči, da to stori tudi iz aresta, že uresničujejo.
Tožilka Zvonka Knavs je nato v spis vložila novo kazensko ovadbo proti Bregarju zaradi napeljevanja k umoru. Tokrat je iz pripora menda klicaril in pisaril nekomu, da bi pospravil Pajka ...