Ljubljana: policisti v stanovanju našli razpadajoče truplo

Sosedje 71-letnika že nekaj dni niso videli, iz njegovega stanovanja pa so lezli črvi in se širile neprijetne vonjave.

Objavljeno
01. avgust 2012 16.33
Mitja Felc, kronika
Mitja Felc, kronika
Ljubljana - Stanovalci ljubljanske Bratovševe ploščadi so danes začudeno zrli v zamaskirance, ki so vstopali v stanovanje v 14. nadstropju bloka številka 22. Od tam je namreč prihajal neznosen smrad.

Pod zaščitnimi maskami so se skrivali policisti, ki so ob pomoči ljubljanskih poklicnih gasilcev na silo vstopili v stanovanje. Operativno-komunikacijski center so tamkajšnji stanovalci nekaj pred deveto uro obvestili, da že nekaj dni niso videli soseda, 71-letnega Željka, iz njegovega stanovanja pa so poleg neprijetnih vonjav lezli črvi.

Policisti in gasilci so v stanovanju našli moško truplo. Ko so kriminalisti opravili ogled, je v stanovanje prišla še preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča. Ta znakov nasilja oziroma kaznivega dejanja ni našla, zato gre sklepati, da je nesrečnik umrl naravne smrti.

Stanovanje je že po ustavi nedotakljivo, zato vanj brez odredbe preiskovalnega sodnika ne smejo niti preiskovalci, a zakon pozna tudi izjeme.

Maja Ciperle Adlešič, predstavnica ljubljanskih policistov, pravi, da lahko brez odločbe sodišča v tuje stanovanje in druge prostore vstopijo, če bi s tem preprečili samomor, ali če okoliščine kažejo na smrt osebe v prostoru, kar se je zgodilo v tem primeru. Brez da bi kršili zakon, lahko nepovabljeni v prostor vstopijo še, če bi s tem preprečili konkretno nevarnost za ljudi in premoženje.

Kadar je treba s silo vstopiti v stanovanje ali drug prostor, policisti večkrat za pomoč prosijo tudi gasilce, predvsem kadar ne gre za neodložljive intervencijske dogodke. Iztok Zajc z ljubljanske gasilske brigade nam je pojasnil, da imajo tudi gasilci natančno predpisano, kdaj lahko vdrejo v zaklenjen prostor.

To je, kadar vodja intervencije oceni, da je v prostoru oseba, katere življenje je ogroženo, in bi vsako nadaljnje čakanje poslabšalo njeno zdravstveno stanje. V vseh ostalih primerih morajo počakati kolege v modrem in v prostor vstopiti šele ob njihovi navzočnosti.

Ljubljanski poklicni gasilci so sicer letos do konca julija opravili 72 intervencij, kjer so sumili, da je v stanovanju onemogla ali mrtva oseba, lani pa je bilo takšnih posredovanj 183.